ekonómovia nepredokladajú pád reálnych príjmov. Nebudú sa však zrejme ani zvyšovať. "Rast reálnej mzdy v roku 2003 pri významnejšej deregulácii očkávame na úrovni nula percent," povedal analytik ING Bank Ján Tóth.
Zvyšovanie regulovaných cien bude zrejme podstatou nového balíčka a pôjde najmä o elektrinu a plyn. Ich ceny by však nemali narásť o viac ako 20 percent. Ako sa nová vláda postaví k ďalším regulovaným cenám - za nájomné, telefonovanie, poštu či teplo - je otázka.
Rovnako otázne je aj zjednotenie dolnej a hornej sadzby dane z pridanej hodnoty, ktoré by malo dopad na všetkých spotrebiteľov. Naopak, vysoko pravdepodobné je zvýšenie spotrebných daní. Zatiaľ sa má týkať tabaku, vína a piva.
Ďalšie opatrenia nebudú mať taký široký dopad a dotknú sa len niektorých skupín. Viaceré politické strany totiž chcú prehodnotiť prijaté zákony, ktoré počítajú s rastom platov štátnych úradníkov. Ekonómovia zase odporúčajú znižovanie počtu štátom platených zamestnancov.
Politici, ktorí môžu myslieť na vládne posty, sa zhodujú na potrebe úspor. "Ekonomické opatrenia bude treba prijať určite," tvrdí vicepremiér Ivan Mikloš. Rovnaký názor majú aj strany ANO a Smer. Ich predstavitelia sľubujú, že šetriť sa nebude na občanoch, ale v štátnej sfére.
Juraj JAVORSKÝ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.