odovzdajú orgány štátnej správy, čiže Okresné úrady (OÚ). Zákon hovorí jedno no realita bude zdá sa omnoho krutejšia, vyzerá to totiž tak, že nič stopercentne pripravené nie je.
Do konca mája mali byť pripravené predbežné delimitačné protokoly. Tesne po tomto termíne sa uskutočnila celoslovenská porada vedúcich odborov školstva okresných a krajských úradov. Boli na nej prítomní aj predstavitelia Združenia miest a obcí Slovenska.
"Veľmi ma prekvapilo vyhlásenie zástupcu tejto organizácie, ktorý povedal, že väčšina okresných úradov si tieto úlohy nepolnila. Nie je to pravda. Myslím si, že sme na delimitačných protokoloch pracovali, aj keď musím povedať, že vedúci odborov sa týmto protokolom bránili, pretože boli len formálnou záležitosťou," hovorí vedúca odboru školstva Okresného úradu Košice - okolie Mgr. Eva Fazekašová (na obr.).
To znamená, že predbežné delimitačné protokoly síce boli pripravené pre tú ktorú školu po formálnej stránke, ale väčšina údajov technicky, či finančne nebola doriešená. Okresné úrady sú totiž schopné technicky uviesť konkrétne údaje o finančnom krytí, technickom stave, účtovnej uzávierke až k 30. 6., kedy dostanenú posledné údaje z účtovných uzávierok z jednotlivých škôl. Až tie budú skutočne objektívnymi údajmi, ktoré budú v delimitačných protokoloch figurovať.
"Ja osobne som odovzdávala predbežné delimitačné protokoly starostom obcí. Vždy som ich však upozornila, že nech sa nedržia termínu 30. 6. 2002, pretože v metodickom pokyne je povedané, že na to máme dva mesiace, aby sme všetko skutočne utriasli a tak pôjdu na podpis. Ak si teda niekto myslí, že koncom júna bude všetko podpísané je veľkým optimistom," myslí si E. Fazekašová.
Okresný úrad Košice - okolie požiadal každú obec o písomné vyjadrenie k predbežnému delimitačnému protokolu, kde starostovia mohli uviesť svoje námietky, či postrehy.
"Väčšina starostov spolupracovala, konzultovali sme vštky veci. Všetky námietky sa však do delimitačných protokolov nedajú zapracovať. Ak niekto požaduje navýšenie prostriedkov na mzdy o 1,6 milióna, alebo na údržbu vyše milióna a dokonca nie ako popis nevyhnutných prác, ktoré na škole neboli vykonané, ale ako vyčlenenie finančných prostriedkov my to nemôžeme urobiť. Nemáme na to peniaze. Máme schválený rozpočet z ktorého musíme oddelimitovať 50 percent na obce. Pokiaľ si niekto myslel, že zo spoločného balíka ešte utiahneme menšiu haváriu nebude to možné."
Ďaľším problémom, ktoré pred prechodom škôl do samosprávy obcí trápia okresné úrady sú revízie technických zariadení, ktoré boli štátom zanedbané.
"Od roku 1996, kedy mali okresné úrady skrátený rozpočet oproti predchádzajúcemu roku o polovicu sa boríme s nakopením neuhradených faktúr. Rozpočty sú stanovené tak, že okrem nevyhnutného chodu školských zariadení na nič iné nemáme. Krajský úrad sme vyzvali listom, upozornili sme na túto situáciu, odpoveď bola zamietavá. Finančné prostriedky na revízie sme nedostali. Bohužiaľ teda budeme musieť i v delimitačných protokoloch nechať túto vec bez odozvy."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.