sa stalo pýchou mesta. Napokon, po rokoch provizória si deti z Prešovského kraja zaslúžili takúto nemocnicu.
Za jeho výstavbou sú však aj tienisté stránky reálneho života. Pripomíname, že s rekonštrukciou a prístavbou sa začalo ešte v roku 1997, teda v čase, keď bol riaditeľom Peter Biroš a ministrom zdravotníctva Ľubomír Javorský. Generálnym dodávateľom sa stala prešovská firma Agrostav s. r. o., a za faktom, že stavebná časť objektu bola odovzdaná za prítomnosti terajšieho ministra Romana Kováča až vlani v septembri, stoja investičné zdroje. Tie v rezorte zdravotníctva chýbajú už niekoľko rokov. Stavebné práce stáli 202 miliónov a do techniky a diagnostických prístrojov sa doteraz investovalo 30 miliónov korún.
Keď Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR urobil kontrolu hospodárenia s finančnými prostriedkami zo štátneho rozpočtu a nakladania s majetkom štátu pri realizácii stavby, jeho pracovníci zistili, že kompetentní porušili zákon o verejnom obstarávaní, rozpočtovú disciplínu o 847-tisíc korún a nehospodárne využitie prostriedkov vyčíslili na 27,1 milióna korún. Náklady na stavbu sa tak zvýšili o viac ako 20 miliónov. No v správe boli aj ďalšie nezrovnalosti, vrátane bezdôvodného obohatenia sa zhotoviteľa stavby na úkor štátnej príspevkovej organizácie.
Na konštatovania NKÚ sme hľadali konkrétnejšie odpovede, preto sme oslovili ekonomickú námestníčku NsP Jolanu Dobiášovú.
"Pokiaľ ide o sumu 847-tisíc korún, požiadali sme ministerstvo financií o zmiernenie prísnosti zákona 303 o rozpočtových pravidlách a to nám odpustilo z tejto sumy 90 percent a zvyšok máme splatiť v päťročnej splátke. Táto suma je len istina, ku ktorej bolo napočítané penále. Štátu máme teda vrátiť asi 160-tisíc korún," reagovala. Pokiaľ ide o nehospodárne a neefektívne nakladanie so štátnymi prostriedkami, teda o spomínaných 27 miliónov, k tejto klauzule J. Dobiášová pripomenula, že paragraf 10 zákona 263/1993 Z. z. presne nedefinuje, čo sa pod tým pojmom myslí.
"NKÚ nám vyčíslilo sumu 3,3 milióna ako dodatočné navýšenie za to, že sme nevykonávali inžiniersku činnosť vlastnými pracovníkmi, ktorí mali odbornú spôsobilosť, ale zadali sme prácu dodávateľskej firme. V súvislosti s pozastavením stavby a predlžovaním ukončenia termínu sme podľa NKÚ stavbu indexovou metódou predražili asi o 20,4 milióna korún." Naviac, vyfakturovaním v skutočných, nie rozpočtových cenách, ktoré potom dodávateľ v nasledujúcej faktúre upravil, sa skrývajú ďalšie 4 milióny.
Minister zdravotníctva SR Roman Kováč nám pri ostatnej návšteve na východe Slovenska potvrdil, že je o tejto situácii informovaný a že riaditeľ NsP Ján Sidor po kontrole NKÚ vyvodil personálne dôsledky. Zaujímalo nás, čo to znamená. "Z funkcie bol odvolaný technický námestník a investičná pracovníčka," upresnil našu otázku námestník Ján Frišnič (na obr.) .
Ako nám ďalej J. Dobiášová vysvetlila, k chybe došlo nepozornosťou týchto pracovníkov. Pri demolácii pôvodnej stavby a začatí výstavby sa zistilo, že stavebný prúd pre zhotoviteľa nebude stačiť a plánovaná prípojka na trafostanicu sa realizovala nie v roku 2000, ale v roku 1997."Vtedy bola vyfakturovaná v skutočných nákladoch a pri ukončení stavby v roku 2000, keď sme kontrolovali ešte neuhradené práce, Agrostav vyfakturoval kábelovú prípojku ešte raz. Tak došlo k nehospodárnemu nakladaniu. Fiktívne sme zaplatili dvakrát za rovnakú prácu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.