V rámci Slovenska sa ustálil na počte 510,2 tisíca osôb. Ako včera počas pracovnej návštevy v Prešove uviedol generálny riaditeľ NÚP Jaroslav Šumný, situácia vo financovaní aktívnej politiky trhu práce sa v druhom polroku zásadne zmení.
"Vyčlenili sme 1,3 miliardy korún vzhľadom na bilanciu našich príjmov. Hospodárenie Národného úradu práce je stabilizované, mesačne priemerne vyberáme 740 miliónov korún a táto bilancia nám umožnila vyčleniť pre niektoré okresy o 200 miliónov viac, ako sme plánovali na začiatku roka," uviedol a dodal, že vzhľadom na vývoj čerpania prostriedkov zo štátneho rozpočtu, ktoré boli v tomto roku vo výške 640 miliónov korún a nečerpú sa podľa plánu, predstavenstvo NÚP rozhodlo, že sa z nich vyčlení 150 miliónov korún na projekt verejnoprospešných prác (VPP). Tiež na tvorbu pracovných miest pre občanov so zníženou pracovnou schopnosťou. V tomto prípade ide o účelovo viazané prostriedky, preto z čiastky 1,3 miliardy sa na posilnenie vyčlení 71 miliónov korún.
"Ukazuje sa, že sa budeme musieť v krátkom čase zamyslieť nad nástrojmi aktívnej politiky trhu práce. Súčasné sú už nedostatočné," pripomenul. Zároveň zdôraznil, že správne odhadli vývoj nezamestnanosti a výdavky na pasívnu politiku trhu práce sa pohybujú okolo 98 percent. Je to tak, ako ich kvantifikovali na začiatku roka.
Zaujímalo nás, ako a kedy sa bude meniť paleta nástrojov, prípadne či má NÚP konkrétnu predstavu. Podľa slov J. Šumného, dá sa to urobiť len cez novelu zákona o zamestnanosti a tá prichádza do úvahy až v roku 2003, teda po parlamentných voľbách. "Predstavu máme. Napríklad rozšíriť okruh osôb, ktorí by mohli poberať podporu v nezamestnanosti dlhšie na báze zásluhovosti. Povedzme, ak niekto pracuje nepretržite 30 rokov a príde o prácu pred dôchodkovým vekom, mohli by sme mu rozšíriť poberanie podpory dlhšie ako je 6 či 9 mesiacov a nemusel by ísť na systém sociálnej pomoci. Druhým rozmerom je model, ktorým by sme, okrem iného, zvýšili transparentnosť a vyhli sa možnej korupcii. Ak zamestnávateľ vytvorí dlhodobé pracovné miesto, chceli by sme dosiahnuť, aby automaticky dostával nárokovateľnú čiastku, ktorá by bola odpočítaná z daňového zaťaženia."
Jeho námestník Jozef Pauk zdôraznil, že hoci v máji klesol počet evidovaných nezamestnaných o 10 tisíc oproti aprílu, neskrýval fakt, že v porovnateľnom období roku 2001 bol ešte o 10 tisíc nižší. "Začiatkom roku 2002 sme zaznamenali historicky najvyšší stav nezamestnaných, aký sme vôbec kedy dosiahli. Pohyboval sa okolo 565 tisíc osôb. Východisková pozícia v tomto roku bola teda ťažšia. Ovplyvnili to dva faktory. Bol tu iný vývoj aktívnej politiky trhu práce, ale istý dopad má aj prílev absolventov. Tento rok ich bolo o dvetisíc viac a to sú rozhodujúce momenty, ktoré pôsobia na trhu práce," vysvetlil J. Pauk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.