mora varí veľmi rád a najviac inšpirácií, skúseností a receptov na ich prípravu získal počas svojho trojročného pôsobenia v hoteli Schwan v Nemecku. Kuchyňa tohoto hotela vychádzala z medzinárodnej klasiky - francúzskej gastronómie a na jedálnom lístku nechýbali všakovako upravené kôrovce, mäkkýše, morské i sladkovodné ryby.
Valentín Palačik sa kuchárom chcel stať odjakživa. V rodnom Medzeve sa rád motal v kuchyni svojej mamy i babičky, avšak najviac naňho zapôsobili letné prázdniny, ktoré pravidelne trávieval u svojho strýka, šéfkuchára hotela Grand v Starom Smokovci. Už ako šesťročný presvedčivo tvrdil: "Raz sa sem prídem učiť" . . . a stalo sa. Potom ako ukončil SOU spoločného stravovania v Hornom Smokovci, pracoval v interhoteli Slovan v Košiciach, neskôr v Bonton clube, v Nemecku, tiež v reštaurácii hotela u Leva a už šesť rokov šéfkuchárči v Bomba klube, ktorý je obľúbeným miestom aj mnohých prominentov zo sveta show biznisu. Môžu tu ochutnať všakovaké pochúťky a niektoré si dokonca urobiť aj sami. Pod hlavičkou "Urob si sám" sa skrýva možnosť pripraviť si vlastný steak na horúcom kameni. Pán šéfkuchár k týmto mäskám ponúka holandskú, estragénovú či burgundskú omáčku a - ako inak - aj šaláty z čerstvej zeleniny. Snaží sa ustavične vymýšľať aj nové receptúry a - ako nám povedal - prvým degustátorom je vždy on sám. Až keď je s výsledkom spokojný, ponúkne špecialitu aj hosťom. Doma tiež varí prevažne on, jeho dve dcérky a manželka si najradšej pochutnávajú na klasike ako je napríklad sviečková na smotane, ale aj na rôznych minútkach. V epertoári má pán šéfkuchár i špeciality, ktoré sú typické len pre Medzev ako je napríklad polievka s bryndzovými knedličkami, či sekaná bylinková polievka, ale aj originálny škvarkovník a rôzne koláče. A hoci pečenie nie je jeho doménou, zvládne aj skutočne jedinečné medzevské koláčiky, bez ktorých sa tu nezaobíde žiadna svadba či veľká rodinná slávnosť. Ich čaro spočíva najmä v ich množstve a rozmanitosti - od srdiečok, cez labute, hríbiky, kvietky až po mesiačiky, kolieska a rôzne figúrky.
Kuchyňa je pre Valentína Palačika teda svetom, ktorý by nevymenil za žiadny iný. Dá sa v nej tvoriť i vymýšľať a každý deň komusi zlepšiť náladu skvelou pochúťkou, ktorá poteší. Recept na jednu z týchto špecialít ponúkame aj čitateľom Víkendu.
Rybací vrkoč, šafranová omáčka s kôprom
Potrebujeme: 400 g - 8 filiet z platesy (zubáč), 400 g filety z lososa, 1 pol. lyž. citrónovej šťavy, 3 šalotky, 1 pol. lyž. masla, 200 ml rybacieho vývaru, 250 ml bieleho vína, 200 g smotany 33%, soľ, mleté korenie, zväzok kôpru, špáradla, šafrán.
Špenátová ryža: 100 g špenátu (mrazeného), 1 pol. lyž. masla, 0,5 litra zeleninového vývaru, 250 g dlhozrná ryža, 1 pol. lyž. oleja, 4 porcovacie formičky.
Postup: Filety zo zubáča a lososa nakrájame na dlhé pásky tak, aby boli rovnako dlhé. Pokvapkáme ich citrónovou šťavou. Zapletieme ako vrkoč - pás lososa, pásik zubáča - konce prichytíme špáradlom. Šalotky ošúpeme a pokrájame na kocky. V hrnci zohrejeme maslo, šalotky v ňom 2 minúty podusíme. Prilejeme biele víno a rybací vývar. Spolu povaríme. Do hrnca opatrne vložíme rybacie vrkoče a povaríme ich asi 6 minút. Potom ich vyberieme a odložíme prikryté na teplé miesto. Do vývaru pridáme smotanu, šafrán a podľa potreby zahustíme múčnym maslom. Ochutíme soľou a korením. Nakoniec pridáme kôpor (nasekaný) a zjemníme maslom.
Špenátová ryža: Na masle krátko podusíme špenát, zalejeme zeleninovým vývarom, osolíme, pridáme vegetu a rozmixujeme. Pridáme ryžu a dusíme asi 20 - 25 minút.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.