uvádzajú na ňom len diela svetoznámeho a snáď i trochu kontroverzného skladateľa Richarda Wagnera. V ostatných rokoch tomuto tradičnému obrazu Baureythu ako hudobného mesta začína konkurovať obraz Bayreuthu ako mesta s vychýrenou univerzitou, ktorá si úrovňou absolventov i výskumu už získala výbornú povesť i v zahraničí a to za veľmi krátku dobu, pretože prví študenti začali na tejto univerzite študovať až v roku 1975.
Bayreuth, ležiaci v kotline rieky Červený Mohan v nadmorskej výške okolo 345 metrov a približne 50 km západne od českého Chebu, je bývalé markgrófske rezidenčné mesto a centrum regiónu Horné Franky. Prvá písomná zmienka o Bayreuthe pochádza z roku 1194, štatút mesta získal v roku 1231 v tej dobe sídlili v jeho okolí Slovania. V roku 1430 bolo mesto počas husitskej "spanilej" jazdy vypálené. V roku 1792 sa Bayreuth stal súčasťou Pruska, ale Napoleon ho v roku 1810 pričlenil k Bavorsku. V roku 1871 malo mesto okolo 18 000 obyvateľov, dnes je ich približne 75 000, z toho temer dve tretiny sa hlásia k protestantskému vierovyznaniu a slabú tretinu tvoria katolíci. V druhej svetovej vojne bola približne tretina mesta zničená spojeneckými leteckými náletmi, ale v súčasnosti už žiadne stopy po vojne nenájdeme. V Bayreuthe je množstvo nádherných stavieb s francúzskymi, talianskymi a pruskými architektonickými prvkami. Markgrófska opera, postavená v rokoch 1745-48, je považovaná za najkrajšie zachované barokové divadlo na svete s javiskom o hĺbke až 27 metrov. A až do roku 1871 nemalo žiadne iné nemecké divadlo také hlboké javisko. Dve výrazné stavby priamo pripomínajú Richarda Wagnera, ktorý sa do Bayreuthu prisťahoval v roku 1871. Jeho veľkým obdivovateľom a mecenášom bol mladý bavorský kráľ Ľudovít II. Vďaka kráľovej podpore si Wagner podľa vlastných náčrtov postavil v rokoch 1873-74 vilu Wahnfired, v ktorej je dnes skladateľovo múzeum. V záhrade vily je jeho hrob a hrob jeho ženy Cosimy, ktorá bola dcérou skladateľa Franza Liszta aj ten má v meste múzeum a je pochovaný na mestskom cintoríne. Bavorský kráľ splnil Wagnerovi aj sen mať vlastné divadlo, v ktorom by sa dal v skladateľom plánovanej forme uviesť štvordielny operný cyklus Nibelungov prsteň. Tým divadlom je Festspielhaus (festivalová budova), strohá tehlová stavba, postavená v rokoch 1872-76 na Zelenom vŕšku. V tejto budove, ktorá sa vyznačuje vynikajúcou akustikou a ktorá má 1925 sedadiel, sa každý rok v lete koná svetoznámy Wagnerov operný festival. Divadlo je postavené v štýle starovekých gréckych amfiteátrov so srmo skloneným hľadiskom, z ktorého má každý dobrý výhľad na javisko. V Bayreuthe je aj Nemecké slobodomurárske múzeum, Múzeum písacích strojov a Múzeum poľnohospodárskeho náradia. V historickom centre mesta so starým a novým zámkom je pešia zóna, cez ktorú krokom premávajú autobusy mestskej dopravy.
Mesto Bayreuth takpovediac omladlo a jeho pulz sa začal zrýchľovať po začatí výučby na univerzite, (ako siedmej bavorskej univerzite). V zimnom semestri školského roka 1975/76 s 32 profesormi a 625 študentami. V súčasnosti má táto univerzita okolo 7 800 poslucháčov (študenti teda tvoria približne desatinu obyvateľov mesta) a 1 600 zamestnancov. Predstavitelia našich "podvyživených" vysokých škôl si asi môžu len smutne povzdychnúť pri informácii, že v minulom školskom roku bol rozpočet univezity okolo 240 miliónov mariek, z toho 200 miliónov poskytol štát a zvyšok si univerzita zarobila svojimi činnosťami (najmä aplikovaným výskumom pre priemysel). Univerzita je vybudovaná ako jeden ucelený "campus" - tento z U A pochádzajúci termín označuje v podstate univerzitný areál. Ústredným miestom univerzitného campusu v Bayreuthe je centrálne námestie, okolo ktorého sú zoskupené budovy jednotlivých fakúlt a ústavov, ústredná knižnica a obrovská študentská a zamestnanecká menza so širokým výberom jedál a s bezhotovostným a bezlístkovým systémom platenia čipovými kartami, ktoré možno bankovkami "dobíjať" v špeciálnych automatoch. Centrálne námestie má ako križovatka ciest medzi budovami jednotlivých ústavov a katedier symbolizovať výmenu názorov medzi študentami rôznych odborov a podporovať interdisciplinaritu. Pretože v okolí campusu je viacero internátov, študenti nemusia prekonávať veľké vzdialenosti väčšina z nich jazdí na bicykloch a môžu sa sústrediť na efektívne štúdium. A čo sa dá vlastne v Bayreuthe študovať? Univerzita má šesť fakúlt (tie majú trochu iné postavenie než naše), z ktorých prvá poskytuje výučbu v matematike a fyzike, druhá v biológii, chémii a vedách o Zemi, na tretej sa študuje právo a hospodárske vedy, na štvrtej jazyky a literárne vedy, piata je zameraná na vedy o kultúre, no a najnovšia, šiesta fakulta sa orientuje na aplikované prírodné vedy. Ku kvalite výučby prispieva špičková vedeckovýskumná činnosť, pričom medzi ťažiskové oblasti výskumu parí afrikanológia, experimentálna ekológia, makromolekulárna chémia, materiály a javy pri ultranízkych teplotách, diskrétne štruktúry i výskum v oblasti hudobného divadla. Vďaka tomu, že jednou z oficiálnych partnerských vysokých škôl univerzity v Bayreuthe je aj košická Univerzita P.J.Šafárika, mohli sa so študentskými i vedeckými laboratóriami bayreuthskej univerzity aspoň zbežne zoznámiť už mnohí študenti našej upeješky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.