onedlho k nim pribudne orangutan z Francúzska. Orangutany sú vzácne a chovateľsky náročné ľudoopice, v Bojniciach im vybudovali za 40 miliónov korún moderný pavilón s veľkým vonkajším výbehom, ktorý im poskytne vysoký životný štandard. Pribudnú k nim ďalšie zaujímavé opice - guerézy, gibony, makak vanderu a tamarín.
Orangutan pochádza z ostrovov Sumatra a Borneo, je jediným ázijským ľudoopom a najväčšou stromovou opicou na svete. Samec dosahuje hmotnosť 100 kg a výšku 180 cm, samice sú polovičné. Žije vysoko v korunách stromov. Pre svoje veľkú váhu nemôže skákať a hojdať sa na lianách ako menšie opice, len šplhá a lezie. Na zem zostupujú iba nakrátko veľké samce, pohybujú sa štvornožky na rozdiel od príbuzných šimpanzov a goríl. Podobne ako človek vedia meniť výraz tváre, tiež postavou pripomínajú človeka. Domorodci ich považovali za zdivočených ľudí a pomenovali ich orang - utan, čo v malajčine značí lesný muž. Orangutan sa živí hlavne plodmi stromov, pri ich nedostatku lístím, najviac obľubuje plody durianu. Zvyšok jedálnička tvoria vajcia vtákov a hmyz. Semená niektorých stromov vyklíčia najlepšie z trusu orangutanov, čím sa títo zasluhujú o obnovu a rovnováhu dažďového pralesa.
Na rozdiel od šimpanzov a goríl nežijú orangutany vo väčších skupinách. Dôvod je v tom, že nenachádzajú dostatok obživy na jednom mieste. V čase hojnosti potravy sa však často zhlukujú do niekoľkočlenných skupín a spoločne hodujú v korune jedného stromu. Manželstvá orangutanov sú na diaľku. Samec má na rôznych miestach 3-4 družky a striedavo ich navštevuje. Vždy sa láskyplne privíta s mláďatami. Väčšina samičiek sa po osamostatnení po celý život zdržiava v blízkosti územia svojej matky. Keď samčekovia dospejú, odídu aj na stá kilometrov ďalej, vďaka čomu nedochádza k príbuzenskej plemenitbe.
Orangutany majú z opíc najnižšiu pôrodnosť, preto aj ich populácie narastajú pomaly a sú zraniteľné. Pohlavne dospievajú vo veku 7 - 10 (12) rokov. Plodné sú do veku asi 30 rokov a dožiť sa môžu približne 40 rokov. Samica za život porodí len 3 - 4 mláďatá. Brezivosť trvá zhruba do 9 mesiacov, novorodenec váži iba 1,5 kg. Matka dojčí potomka až 3 roky, ten sa pri nej zdržiava po dosiahnutie pohlavnej dospelosti. Matka ho trpezlivo učí vyhľadať vhodnú potravu, stavať prístrešky na ochranu pred dažďom a robiť pelech na nocovanie. Pelech zhotovujú každý večer nový z nalámaných vetví a vystieľajú ho lianami a lístím.
Prirodzenými nepriateľmi orangutana sú najmä tiger a leopard. Keď zbadajú tieto šelmy, hádžu po nich vetvy a plody. Provokujú ich zo spodných vetví stromov, čo sa im niekedy stáva osudným. Najväčším nepriateľom orangutanov, napokon ako všetkých veľkých zvierat, je človek. Pytliaci zabíjajú samice len preto, aby sa zmocnili ich mláďat, za ktoré dobre platia obchodníci so zvieratami. Človek pripravuje orangutany o ich životný priestor. Za posledných 20 rokov ich v dôsledku odlesňovania pripravil o viac ako 80 % životného prostredia! Následkom hospodárskej a politickej krízy v Indonézii otázky životného prostredia sú zatlačované do úzadia hospodárskych problémov. Podľa odhadov voľne žije už sotva 20 tisíc orangutanov, väčšina na Borneu a ich počet stále klesá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.