fajčenia, ktorého súčasťou bolo testovanie niekoľkých stoviek príslušníkov oboch pohlaví vyplýva, že väčšina fajčiarov siaha po cigarete najmä v napätí a rozčúlení. Niečím sa ale obe pohlavia v tomto líšia: ženy fajčia oveľa častejšie vo chvíľach pohody (cigareta ku káve, či pri stretnutí s priateľom), kým muži si zapaľujú, aby prehlušili úzkosť a obavy. Nech sú príčiny akékoľvek, fajčiarov na svete pribúda. V roku 1998 ich bolo na zemeguli 1,1 miliardy a podľa odhadov WHO sa očakáva, že v roku 2005 bude fajčiť 1,6 miliardy ľudí. Muži sú zatiaľ v prevahe 36 percentami, žien fajčí 26 percent. Ročne zomrie na svete v dôsledku fajčenia a s ním súvisiacich ochorení asi 4 miliardy ľudí, v Európe 1,2 milióna. Každý fajčiar si však myslí, že práve jemu sa ochorenie, ktorého príčinou je nikotinizmus, vyhne napr. aj vysoký krvný tlak.
Ako súvisí fajčenie a vysoký krvný tlak, dozvedeli sme sa od MUDr. Marty Hájkovej z NÚT a RCH v Podunajských Biskupiciach. "Fajčenie patrí medzi rizikové faktory nielen vysokého krvného tlaku, ale aj ischemickej choroby srdca. Súvislostí je niekoľko: fajčiari sú vystavení 2-3 násobne vyššiemu riziku vzniku hypertenzie v oveľa mladšom veku ako priemerná porovnávaná populácia nefajčiarov. Dochádza k poškodeniu ciev, a to hlavne zvyšovaním tonusu sympatiku pri fajčení, k zvyšovaniu adherencie krvných doštičiek a k zvyšovaniu ich reaktivity, k produkcii voľných kyslíkových radikálov a k následnému poškodzovaniu endotelových buniek. U fajčiarov postupne dochádza k výrazným zmenám aj v lipidovom súbore. Čo je zaujímavé, keď fajčiar užíva antihypertenzívnu liečbu a súčasne stále fajčí, pri normálnom odporučenom dávkovaní je často poddávkovaný."
U mužov spôsobuje nadmerné pitie alkoholu impotenciu. Podľa MUDr. Hájkovej môže fajčenie súvisieť s impotenciou alebo s predčasnou ejakuláciou.
Prestať fajčiť nie je také jednoduché a iba 3-5 percent fajčiarov je v tomto úspešných. Závislosť od nikotínu, ktorú fajčiar považuje za zlozvyk, je z lekárskeho hľadiska ochorenie a tak ako každá závislosť sa dá liečiť. Už 20 rokov je známa liečba nikotínovými náhradami ako sú žuvačky a náplaste. Je založená na postupnom odvykaní od fajčenia. Účinok náplastí spočíva v rovnomernom uvoľňovaní nikotínu z náplastí po celý čas nalepenia. Tým by mala byť potlačená chuť na cigaretu. Pri žuvaní nikotínovej žuvačky sa z nej uvoľňuje nikotín, ktorý zmierňuje abstinenčné príznaky fajčiara. Mali by sa užívať vtedy, ak dostane fajčiar chuť na cigaretu.
Existuje aj liečba beznikotínovou náhradou. Účinná látka bupropion je v praxi už 12 rokov, ale pre odvykanie od fajčenia bola prvýkrát indikovaná spoločnosťou GlaxoWellcome (dnes GlaxoSmithKline) v roku 1996. Tabletka s názvom Zyban s účinnou látkou bupropion pôsobí na receptory centrálneho nervového systému, čím znižuje túžbu po nikotíne a sprievodné abstinenčné príznaky. Zyban pomáha fajčiarom prekonať psychickú nerovnováhu a depresie, ktoré sa pri odvykaní často vyskytujú.
Výsledky klinických štúdií potvrdili, že liečba touto tabletkou je dvakrát účinnejšia ako doteraz známe možnosti pri odvykacej terapii u fajčiarov, vrátane liečby náhradou nikotínu. Doterajšie skúsenosti potvrdzujú účinnosť lieku - od fajčenia za jeho pomoci odvykalo už viac ako 5 miliónov ľudí. Takmer každý tretí fajčiar, ktorý odvykal s touto tabletkou, ani po roku nezačal opäť fajčiť (30,3 % úspešnosť).
Odvykaciu liečbu musí viesť lekár. Vo výbere lekára poradí pacientovi jeho všeobecný lekár, pneumológ alebo kardiológ, prípadne sa môže obrátiť na internetovú poradňu na stránke www.fajcenie.sk. Lekára treba informovať o ochoreniach: výskyt kŕčov, nevysvetlenej straty vedomia, predchádzajúce úrazy hlavy, nadmerná konzumácia alkoholu, epilepsia, bulímia a mentálna anorexia, nádorové ochorenia mozgu, ochorenia pečene.
Pretože kombinácie liekov môžu v organizme spôsobiť nežiadúce účinky, pacient by mal tiež lekára informovať, aké iné lieky užíva, najmä: antidiabetiká, inzulín, antimalariká, antidepresíva, niektoré antihistaminiká, lieky s obsahom teofylínu, steroidy, niektoré antibiotiká a stimulačné prípravky.
Ako účinkuje tabletka? Účinná látka bupropion funguje v mozgu na podobnom princípe ako pri vzniku závislosti na alkohole. Zvyšuje hladinu dopamínu pomocou pôsobenia na neuróny v mozgu a znižuje abstinenčné príznaky ako nepokoj, ťažkosti pri sústredení, podráždenosť, frustrácia alebo hnev. Znižuje túžbu po cigarete, priberania ne hmotnosti, depresívnu náladu. Odvykacia liečba trvá 6-9 týždňov a finančne sa vám vráti o 14 týždňov.
Pre tých, ktorí sa budú rozhodovať či chcú ďalej BYŤ alebo NEBYŤ fajčiarom, pripomeniem aktuálnu literatúru: J. TOMIN: Ako prestať fajčiť, V. DOBIÁŠOVÁ: Odvykanie od fajčenia, J. McFARLAND: Jak přestat kouřit za 5 dní. Alebo spomínanú internetovú stránku, kde poskytne nefajčiarska zóna všetky rady o odvykaní. Naberte odvahu a začnite na sebe pracovať!
Autor: Pripravil Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.