akcií, Peter Dzivý z Prešova, rezignoval na túto činnosť a svoje vymoženie zveril právnickej spoločnosti: "Ľudia nechceli pristúpiť na splnomocnenie niektorých osôb, aby sme išli do konkurzu jednotne. Rozhodovať pri konkurze bude však väčšinový veriteľ. Medzi poškodenými občanmi každý ťahá iným smerom, začali tiež zakladať strany a výsledkom je roztrieštenosť."
Poškodení občania neveľmi ochotne spolupracujú aj s príslušníkmi okresných úradov vyšetrovania (OÚV) PZ, ktorí po pracovnom čase chodia po obciach a zhromažďujú ich svedecké výpovede. Len v okrese Prešov je viac ako 6 000 poškodených. Ale na obciach po oznámení starostov v miestnom rozhlase o návšteve príslušníkov OÚV PZ vypovedať príde ani nie polovica. "Chceme vyjsť v ústrety poškodeným, ale túto formu neveľmi využívajú. Budeme musieť ľudí predvolávať," informoval nás zástupca riaditeľa OÚV PZ v Prešove plk. Imrich Čitbaj.
Dôvody neochoty vypovedať u poškodených občanov sú rôzne. "Nepotrebujem robiť divadlo po štyroch mesiacoch. Potreboval som, aby polícia zasiahla, keď nebankové spoločnosti konali protizákonne," vyjadril sa vedúci krajského centra Združenia poškodených občanov Slovenska v Prešove Elemír Molčan (na obr.).
Občianske združenie poškodených občanov Slovenska, ktoré v Prešovskom kraji pomáhal zakladať aj P. Dzivý. Petičná akcia, ktorej výsledky odovzdali vláde, ani protestné listy adresované prezidentovi republiky a poslaneckým klubom v Národnej rade však nepriniesli efekt. "Nik nám neodpovedal," poznamenal E. Molčan a dodal: "Jedine ministerstvo financií nám poslalo list, lebo sme žiadali zverejnenie výšky dane z týchto dvoch nebankových spoločností. Oznámili nám, že je to predmetom štátneho tajomstva."
Poškodení občania argumentujú, že v Čechách pri krachu podobných inštitúcií sa štát podieľal na odškodnení ich klientov vo výške 90 percent vkladov. Taktiež podotýkajú, že občanov sa nikto nepýtal, keď vláda SR 110 miliardami korún ozdravovala bankový sektor, ktoré išli z ich daňových poplatkov.
Koncom mája bol vyhlásený konkurz na Horizont Slovakia Krajským súdom v Košiciach. Predsedníctvo združenia v Banskej Bystrici už vybralo právnika, ktorý ho bude v tejto záležitosti zastupovať a preto vyzýva poškodených, aby sa prihlásili. Nespolieha sa však len na výsledky konkurzu. "Naše združenie so sídlom v Banskej Bystrici si zaumienilo odškodňovať občanov aj nad rámec konkurzu. Disponuje zmenkou, ktorou by sa to odškodnenie malo vykryť," uviedol E. Molčan. Odškodnení z tohto zdroja budú však len tí poškodení, ktorí sa stanú členmi združenia. Jeho krajské centrum prenajalo miestnosť v Odborovom dome kultúry v centre Prešove, kde do 25. júna prijímajú prihlášky občanov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.