predpokladajú, že určité úkony ovláda takmer každý. Ak sa napríklad hovorí o zhotovení police na stenu, v závere sa jednoducho skonštatuje: hotovú policu namontujeme na stenu pomocou skrutiek so závrtkami (hmoždinkami). Aj v našich radách na zhotovenie rôznych kusov nábytku sme často aj z priestorových dôvodov boli nútení takto zostručniť rozsiahlejší pracovný postup. Pritom sú mnohí začiatočníci, ktorí síce majú chuť niečo vlastnými rukami zhotoviť, no chýbajú im základné skúsenosti a návyky, čo ich potom odradí od toho, aby sa vôbec pustili do práce.
Práve takúto medzeru chceme vyplniť niektorými základnými radami a tipmi na zlepšenie práce. Ak sme už začali hovoriť o poličkách, ktoré je treba zavesiť, je to azda najtypickejšia činnosť domáceho majstra, môžeme sa v prvom rade venovať tejto téme.
Ešte pred samotným zavesením je dôležitý výber miesta, podľa toho, čo bude na polici umiestnené a koľko záťaže má uniesť. A k chceme zavesiť police na knihy, musíme rátať s ich hmotnosťou a umiestnením tam, kde nie je vlhko a nepôsobí priame teplo, čo by mohlo knihy poškodiť. Náklad, ktorý police unesú, záleží na pevnosti steny, pevnosti podpôr, na vzdialenosti podpôr, ale aj pevnosti a hrúbke materiálu samotnej police.
Na vystavovacie účely (pamiatkové predmety, keramika...) je vhodný variabilný policový systém z drevených bočných dosiek so zárezmi alebo kolíčkami, na ktoré sa upevňujú policové dosky (obr. 1). Ďalším typom variabilných políc sú kovové stojky s dierami, na ktoré sa upevňujú v rôznej výške nosné konzoly. Stojky umiestnime v zvislej polohe pomocou olovnice, police potom namontujeme vodorovne s vodováhou (obr. 2).
Maximálne vzdialenosti týchto podpôr (konzol) závisia od materiálu, z ktorého je policová doska a jej hrúbky. Ak ide o tvrdé drevo s hrúbkou od 15 do 30 mm, vzdialenosť konzol je od 50 do 100 cm. Hrubšie preglejky a drevotriesky potrebujú vzdialenosť 70 80 cm tiež sklo s hrúbkou 10 mm unesie maximálne 70 cm vzdialenosť podpôr.
Skôr ako začneme policu montovať, je dobré nakresliť si na papier plán v mierke. Potom ceruzkou slabo naznačíme jej správnu polohu na stenu. Nesmieme zabudnúť na polohu vypínačov, zásuviek, elektrického vedenia a iných inštalácií pod omietkou. Pri sekaní alebo vŕtaní by sme ich mohli poškodiť, v horšom prípade nás zasiahne elektrický prúd.
Ak potrebujeme policu zaťaženú ťažkými predmetmi, mala by byť na pevnej nosnej stene. V prípade priečok zo sadrokartónu budeme police upevňovať na stĺpiky, ktoré tvoria konštrukciu priečky vo vzdialenosti 40 50 cm. Ich polohu zistíme jemným klopaním kladivom (obr. 3) alebo vpichmi šidlom v dolnej časti (neskôr ich zatmelíme). Do dreveného stĺpika prichytíme konzolu skrutkou do dreva tak, že po presnom zameraní polohy konzoly alebo nosného stĺpika naznačíme ceruzkou krížik na mieste, kde je v konzole otvor. Vrtákom o niečo tenším než je závit skrutky vyvŕtame dieru s potrebnou hĺbkou, konzolu priložíme otvorom na otvor a skrutku dotiahneme (obr. 4 vľavo). Do pevnej panelovej alebo tehlovej steny použijeme na vŕtanie príklepovú vŕtačku a vrtákom na kameň alebo betón. Hrúbku vrtáka prispôsobíme hrúbke hmoždinky, ktorú po navŕtaní naklepeme do diery kladivom. Pri bežných policiach je vhodný priemer hmoždinky 8 mm, skrutky majú hrúbku 4 5 mm. Dĺžku skrutiek vyberáme podľa hrúbky podpery. Na oceľovú konzolu stačí skrutka rovnako dlhá ako hmoždinka, na drevenú dosku musíme k dĺžke skrutky prirátať hrúbku dosky (obr. 4 vpravo). Menšie poličky upevňujeme hmoždinkami s priemerom 6 mm, na veľké a ťažké použijeme priemer 10 mm. K nim vyberieme aj príslušné skrutky.
Na upevnenie police na sadrovú lepenku dostať špeciálne kolíky alebo spojky, ktoré sa po naskrutkovaní roztiahnu a vytvoria spoj vnútri steny. Takto umiestňujeme len ľahšie police, pretože ťažké by mohli vytrhnúť aj kus steny.
Aby polica vyzerala solídnejšie, môžeme prilepiť pozdĺž čela úzku dosku z tvrdého dreva alebo ozdobnú profilovanú lištu (obr. 5). Bude pôsobiť masívnejšie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.