dostať.
Zostáva jediná možnosť, zdolanie ryby pomocou ruky. Rybe sa pri ručnom vylovovaní nepoškodí až tak vrstva slizu, ako pri naberaní do podberáku a určite jej nehrozí také zranenie, ako pri vylovovaní pomocou háku.
Aby sme si mohli trúfnuť vylovovať rukou niektorého z dravcov, musíme si osloviť niekoľko chmatových techník v závislosti na veľkosti a druhu ryby.
Tylný chmat je veľmi rozšírenou metódou vylovovania rýb používaná pri uchopení menších zubáčov, šťúk, ostriežov, boleňov a jalcov hlavatých. Rybu sa snažíme uchopiť na úrovni skrelových oblúkov za zátylkom. Dôležité je, aby sme ruby veľmi nestlačili a nepoškodili ju. Pozor, ostriežovité ryby majú okraje skrelí ostré a k poraneniu prstov stačí chvíľková nepozornosť. Pre uchopenie väčších dravcov nie je tento chmat vhodný, pretože naše prsty neobímu celý zátylok ryby.
Žiabrený chmat je najdôležitejším chmatom pre všetkých, ktorí vylovujú ryby pomocou ruky. Je dôležité si ho pred používaním dôkladne vyskúšať. Rybu uchopíme jedným, alebo viacerými prstami zospodu za skrelový oblúk. Dôležité je, aby sme prsty zasunuli presne do otvoru skrelového oblúka, inak nám trnovité oblúky žiabier väčších šťúk a ostriežov vážne porania ruky. Okrem toho, neopatrne vedeným uchopením by sme mohli silne prekrvené žiabre poškodiť. Vo väčšine prípadov je tento chmat používaný k vylovovaniu väčších exemplárov šťúk a zubáčov.
Chvostový chmat je v prevažnej miere využívaný v oblastiach výskytu trofejných kusov lososovitých rýb, predovšetkým lososov. V našich podmienkach sa takto uchopujú bolene a zubáče. Tento variant uchopenia si vyžaduje pevný stisk, inak nám väčšina už zdolaných rýb vykĺzne.
Nebezpečie poranenia pri žiabrenom chmate je pre netrénovaných rybárov veľké, preto sa doporučujú použiť rukavice.
Autor: stg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.