jeden milión korún.
V objekte bývalých Cestných stavieb je v dvoch budovách momentálne ubytovaných celkom dvadsať osem rodín. Z nich jedenásť rodín býva v murovanej stavbe a sedemnásť rodín v obytných miestnostiach v unimobunkovej zástavbe. V murovanej stavbe žijú Rómovia, v unimobunke s výnimkou jednej rodiny Nerómovia. Postupne však pribúdajú i sociálne slabší "bieli" spoluobčania.
Podľa slov vedúcej odboru sociálnych a verejnoprospešných vecí Mestského úradu (MsÚ) v Poprade Heleny Chlebovcovej, sú problémy s platením nájomného u Rómov i "nerómskych" nájomníkov. Dlh obyvateľov, ktorí teraz žijú v týchto bytoch už stačili "vyprodukovať" vyše polmiliónový dlh, pričom osadenstvo murovanej časti má na svedomí čiastku 451 tisíc a ich susedia v drevenej zástavbe dĺžia niečo vyše 96 tisíc korún. Takmer polmiliónový dlh ostal aj po bývalých nájomníkoch. Vedúca tvrdí, že vymôcť túto sumu bude veľmi ťažké. Pomyselný rebríček neplatičov vedie rodina s dlhom 73 tisíc korún. Obyvatelia dĺžia takmer za všetko. Vodu, elektrinu, plyn i nájomné.
Nájomné sa nie veľmi darí vyberať i napriek faktu, že mesto si v niektorých prípadoch uplatňuje štatút osobitého príjemcu. Problém je však v tom, že zo sociálnej dávky nie je možné naraz stiahnuť položku za nájomné a poplatky za služby spojené s užívaním bytu. "Mnoho nájomcov poberá zo subjektívnych dôvodov krátené dávky. Navyše za pomoci asistentiek monitorujeme i stav detí v školách. V prípade, že dieťa nemá mliečnu desiatu, alebo mu chýbajú nejaké pomôcky, zaplatíme im ho z dávky rodičov. Jednoducho nemôžeme z dávky vybrať plnú sumu na úhradu nájomného," konštatuje vedúca odboru.
A. Chlebovcová tiež podotýka, že poniektorí neplatia aj napriek tomu, že si na okresnom úrade, odbore sociálnych vecí uplatnili príspevok na bývanie. Ten však po polroku stratia, keď nepreukážu doklady o úhrade nájomného.
V zmysle novej právnej úpravy má mesto možnosť riešiť problém ráznejšie. Po uplynutí výpovednej lehoty bude môcť neplatičov deložovať bez nároku na náhradné bývanie. "Z terajších nájomcov mesto koná v siedmych prípadoch, z toho z dvoma nájomníkmi sme uzavreli dohodu o ukončení nájmu a pridelili im náhradné ubytovanie do konca októbra tohto roku," uviedla H. Chlebovcová.
Zdá sa, že razantné kroky priniesli svoje ovocie. Viacero dlžníkov totiž prichádza na oddelenie s prosbou, aby im z ich dávky mesto uhradilo nájom. "V praxi to vyzerá tak, že my im dáme dávku sociálnej pomoci, oni uhradia nájomné a donesú nám ukázať potvrdenie," vysvetľuje vedúca odboru.
Sociálnym pracovníkom robí vrásky na čele aj rozrastajúci sa počet vysťahovaných ľudí z bytov iných vlastníkov. Pracovníci v spolupráci s mestskou políciou po večeroch kontrolujú domácnosti nájomníkov na Levočskej ulici. Dôvod je jasný. Chcú zabrániť nájomcom, aby neubytovávali "načierno".
Podľa H. Chlebovcovej by v danom stave pomohlo zriadenie verejnej nocľahárne. Rodinám, ktoré by sa v dôsledku deložovania ocitli na ulici by tak mali kde prespať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.