komisia súhlasila so slovenským návrhom na vytvorenie celoeurópskej siete Newton Network, ktorej cieľom bude rozvíjať a posilňovať spoluprácu všetkých krajín pri zatraktívnení vedeckých a technických štúdií.
Podľa záverov lisabonského summitu z jari 2000 sa chce EÚ stať do roku 2010 najdynamickejšou a najvýkonnejšou svetovou ekonomikou založenou na vedomostiach. Veda, výskum a vzdelávanie patria medzi nástroje, ktorými chce tento cieľ splniť.
Predstavitelia EÚ však už dlhšie upozorňujú, že záujem mladých ľudí o vzdelávanie v oblasti vedy a techniky klesá. Vedecké výsledky sú verejnosti vzdialené a ľudia im často nedôverujú. Za jednu zo svojich úloh si preto EÚ stanovila zvýšenie atraktívnosti vedy pre spoločnosť, najmä pre mladých ľudí.
Slovensko prišlo v tejto súvislosti s projektom na vytvorenie siete Newton Network (Newnet), pomocou ktorej by koordinovalo celoeurópske aktivity pri približovaní vedy spoločnosti. EÚ tento projekt prijala.
Pôjde o celoeurópsku sieť rôznych aktivít zameraných na mladých ľudí do 18 rokov. Práve vedomosti získané na základnej škole a prehĺbené na strednej škole totiž spolurozhodujú o celoživotnej orientácii človeka, píše sa v návrhu slovenského projektu.
Jeho hlavným cieľom bude rozvíjať a posilňovať spoluprácu na úrovni spoločenstva (teda všetkých členských i kandidátskych krajín) v oblasti vytvárania nových vyučovacích nástrojov, ktoré pomôžu zvýšiť záujem detí a mládeže o štúdium vedeckých a technických predmetov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.