O novembrovom pražskom summite NATO sme sa rozprávali so splnomocnencom českej vlády pre prípravu summitu Alexandrom Vondrom.
Prečo ste sa rozhodli vziať na seba prípravu takej obrovskej akcie ako je summit aliancie?
"Mal som dva dôvody. Začínal som s Václavom Havlom v čase, keď sa stal prezidentom a toto je možno posledná významná akcia do vypršania jeho funkčného obdobia. Mimoriadne mu na nej záleží a budem rád, ak mu pomôžem pripraviť pekné finále. Druhým dôvodom je fakt, že som strávil kus života vysvetľovaním ľuďom z NATO, že aliancia sa musí otvoriť demokraciám strednej a východnej Európy. Česku, Poľsku a Maďarsku sa to už podarilo, ale chcel som pomôcť pripraviť akciu v Prahe, ktorá prispeje k naplneniu ašpirácií Slovenska, pobaltských krajín a ďalších priateľov v regióne."
Aké sú vaše úlohy? Je to skôr diplomatická, alebo manažérska práca?
"Príprava summitu je skôr vec organizačná, manažérska, logistická. Našou zodpovednosťou je, aby rokovania 46 delegácií, pretože nejde len o členské krajiny NATO ale aj o partnerov, prebehli bez problémov."
Vedeli ste si vôbec predstaviť, čo všetko príprava summitu obnáša?
"Zúčastnil som sa summitu vo Washingtone, v roku 1997 som bol na summite v Madride, kde dostala Česká republika pozvánku do NATO a zažil som množstvo podobných akcií na najvyššej úrovni. Vedel som preto, do čoho idem."
Je však iné zúčastniť sa a pripraviť to.
"Iste. Musíte mať obrovský tím ľudí, ktorí majú veľmi jasne definované úlohy, ani tak sa však nevyhnete prekvapeniam. Aj napriek tomu som presvedčený, že to zvládneme."
Viete si predstaviť, že by ste niečo podobné robili aj v budúcnosti?
"Toto je unikátna akcia. Nemyslím si, že by som celý život strávil zabezpečovaním, aby papaláši mali na čom jazdiť, a kde rokovať a čo jesť a aby ich strážilo dosť policajtov. Myslím, že raz mi to bude stačiť."
Môže mať pre Slovensko špeciálny význam, že summit sa bude konať v Prahe?
"Už voľba Prahy je signálom. Kandidatúru zvažovalo Francúzsko, Poľsko. Myslím, že voľba na Prahu padla z podobných dôvodov, aké som mal ja sám. Je to samozrejme aj signál špeciálne pre Slovensko. Neviem si predstaviť, že by na summite v Prahe bolo pozvaných šesť krajín a Slovensko by medzi nimi nebolo. Podľa toho budeme my, Česi, považovať summit za úspešný, alebo neúspešný."
Viacerí predstavitelia aliancie sú v prípade Slovenska optimisti. Patríte medzi nich aj vy. Fakty však veľmi optimisticky nevyzerajú. Máte nejaké špeciálne informácie, alebo nám jednoducho len veríte?
"Žiadne špeciálne informácie nemám. Nemám o nič viac informácií, ako každý občan Slovenska, ktorý sa o to zaujíma. Mnoho členov NATO, a nielen Američania, ktorých bolo najviac počuť, vám informácií poskytlo dosť. Teraz je to na vás. Budeme rešpektovať vaše rozhodnutie. A keď som optimista tak len preto, že tu mám veľa priateľov a verím, že sa Slováci rozhodnú tak, aby to bolo najlepšie pre budúcnosť tejto zeme. Slováci sú dospelí a vedia, čo je v ich národnom záujme. Verím, že to dobre dopadne."
U vás boli voľby len prednedávnom. Mení to pre vás situáciu?
"Nie. Myslím si, že budeme mať dobrú vládu, ktorá bude držať kontinuitu českej zahraničnej politiky."
Ako splnomocnenec vlády najviac komunikujete s ministrom zahraničia. Viete si predstaviť, že by ste pre osobné antipatie s novým ministrom necelý pol rok pred summitom ešte mohli odísť z tejto pozície?
"Nezdá sa mi to pravdepodobné."
Vedeli ste si predstaviť, že za približne desať rokov sa z disentu dostanete do čela obrovskej akcie NATO, ktorá sa bude konať v Prahe už ako členskej krajine?
"Nevedel. Nakoniec to ale nie je zlé zistenie, že to je možné."
Autor: Matúš KOSTOLNÝ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.