vyplynulo z jeho rozprávania, minulý týždeň jeho 20-ročná dcéra priviedla na svet chlapčeka a v pondelok mali byť obaja prepustení z pôrodnice domov. Ale nestalo sa tak a rodine príčinu predĺženej hospitalizácie na novorodeneckom oddelení odmietli prezradiť. Personál vraj trval na tom, aby doniesli do nemocnice štyridsať jednorazových plienok, inak sa nič nedozvedia.
"Dcéra už mala vypísanú prepúšťaciu správu, avšak keď po ňu prišiel jej druh, nevedno prečo ju s malým nepustili domov. Trvali na tom, aby zať doniesol do nemocnice štyridsať ‚pampersiek', inak sa nedozvie, čo sa deje. Zať je ale nezamestnaný, dcéra tiež a naša finančná situácia je rovnako neutešená. Na jednorazové plienky jednoducho nemáme peniaze a aj keby sme mali, zdá sa nám takáto požiadavka neadekvátna," vysvetlil nám otec Kataríny.
Na druhý deň sme sa vybrali spolu s jej mamou, sestrou a druhom na novorodenecké oddelenie Fakultnej nemocnice L. Pasteura na Moyzesovej ulici v Košiciach. Už pred dverami nás vítal oznam tohto znenia: "Nakoľko je ekonomická situácia v zdravotníctve zlá, je potrebné, aby každá mamička po pôrode doniesla na novorodenecké oddelenie PAMPERS plienky (najmenšie) pre svoje dieťa. Vaše dieťa potrebuje na 5-dňový pobyt 40 kusov plienok." Potom, čo príbuzní Kataríny G. zaklopali, čakali sme, čo sa bude diať.
Po krátkom čase vyšla von sestrička a neskôr i službukonajúca lekárka, pričom rodina G. začala debatu tým, že požadované plienky nedoniesli. Dialóg sa spočiatku točil výlučne okolo toho rodina vysvetľovala, že na "pampersky" nemá, personál tvrdil, že ich nosia do nemocnice všetci.
"My sme počuli, že Rómovia to robiť nemusia, že ich balíte do plienok, ktoré donesú iné mamičky," konštatovala rozčúlená Katarína G. staršia.
"Naopak, s plienkami prichádzajú aj Rómovia, ak na to nemajú, požičajú si. Pokiaľ by to bolo tak, ako tvrdíte vy, potom by bolo práve vaše vnúča teraz zabalené možno aj v ich plienke... My to tu máme zavedené tak, že každé dieťa má svoje vrece s plienkami a dostáva iba tie, ktoré mu doniesla jeho mama," oponoval personál, podľa ktorého sa bavlnené plienky na oddelení už dlhší čas nepoužívajú.
V prvých minútach sporu pritom úplne absentovala pointa prečo vlastne novorodenca z nemocnice nechcú pustiť domov. To sme sa dozvedeli až neskôr, príbuzným to pracovníci novorodeneckého oddelenia odmietli povedať.
"O zdravotnom stave dieťaťa informujeme iba mamičku, mali sme tu problémy s tým, že sa na deti vyzvedali príbuzní, aj keď si to ich rodičia neželali. V tomto prípade mamička vie, prečo dieťa nešlo domov," povedali nám medzi rečou s odporúčaním, aby sme sa obrátili na primárku oddelenia. No ako sme sa neskôr dozvedeli, dieťa nebolo prepustené kvôli takzvanej novorodeneckej žltačke, ktorá môže mať závažné následky na zdraví novorodenca a je pri nej nutná nemocničná starostlivosť. Až v stredu prišli z laboratória vyhovujúce výsledky, preto mohla dvojica konečne opustiť nemocnicu.
"Finančné problémy má drvivá väčšina slovenských nemocníc a pokiaľ mám vedomosti, všade si vypomáhajú jednorazovými plienkami, ktoré obvykle prinesie mamička do nemocnice pred pôrodom. Väčšina žien to chápe, s takýmto problémom sme sa ešte nestretli ani v prípade sociálne slabších rodín," skonštatovala na margo udalosti primárka MUDr. Božena Pšeničková, CSc.
Podľa slov tajomníčky pre styk s verejnosťou Kornélie Betákovej však mamičky povinnosť nosiť do nemocnice plienky nemajú. Väčšina z nich to síce vzhľadom na hygienu robí, prikázať im to ale nik nemôže.
"Dlhodobo používané bavlnené plienky nemožno zakaždým vyprať do biela, navyše sa časom i trhajú. Situácia je ale zlá a nákup nových plienok nemôže nemocnica uprednostniť pred nákupom životne dôležitých liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu... Veľa mamičiek len nerado videlo svoje deti v plienkach, na ktoré sa podpísal zub času a samé nás žiadali o možnosť baliť ich do jednorazových plienok. Zaužívalo sa to tak, že ich teraz uprednostňuje väčšina. Rozhodne tým však nepodmieňujeme hospitalizáciu pacientov. Každý deň dieťatka v nemocnici nás stojí nemalé peniaze a neoplatilo by sa nám držať ho tu zbytočne kvôli niekoľkým kusom plienok. To je vylúčené," zdôraznila K. Betáková, podľa ktorej v tomto prípadom nemohlo ísť dieťatko domov kvôli zvýšenej hladine bilirubínu.
Mamička bábätka však tvrdí, že to ani ona sama do stredy nevedela. "Ani mne nechceli povedať, čo malému je. Podmieňovali to tým, že príbuzní prinesú tie plienky," rozhorčuje sa mladá žena. Ako dodáva, jej rodina, vzhľadom na okolnosti, doniesla do nemocnice proti svojej vôli celkovo dvadsať kusov jednorazových plienok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.