Milana Hodžu na Slovensko pracovníci Ministerstva kultúry SR (MK SR) v Bratislave.
Organizačne a finančne zabezpečuje prevoz a následné uloženie pozostatkov vláda, ktorá do USA vyslala delegáciu vedenú ministrom kultúry Milanom Kňažkom. "Nesúvisí to s nejakými politickými záujmami, ani nastávajúcimi voľbami. Prevoz sa uskutočňuje teraz preto, že sa ho nepodarilo uskutočniť skôr," informoval riaditeľ sekcie medzinárodnej spolupráce MK SR Peter Kerlik.
Do Chicaga odcestuje delegácia zajtra. Na tamojšej Benedictine university sa uskutoční panelová diskusia o živote a diele popredného predstaviteľa 1. ČSR Milana Hodžu. Zúčastnia sa na nej politológ Pavol Lukáč a poradca premiéra Miroslav Wlachovský, ako aj americkí vedci venujúci sa stredoeurópskemu priestoru. Po prevoze na Slovensko bude rakva vystavená v evanjelickom kostole na Memorandovom námestí v Martine, kde sa 27. júla za účasti asi 400 hostí uskutoční slávnostný ceremoniál. Prizvaní sú aj zástupcovia Matice slovenskej.
Posledná rozlúčka s Dr. M. Hodžom bude na Národnom cintoríne v Martine za účasti ústavných predstaviteľov a Hodžovho vnuka Johna Palku.
Milan Hodža vyjadril vo svojej poslednej vôli prianie spočinúť vedľa svojej ženy, ktorá je pochovaná na Slovensku. Myšlienku prevozu sa v povojnových rokoch nepodarilo uskutočniť a v totalitných časoch tomu bránil symbol, ktorý Dr. Hodža zosobňoval.
Patril k najmladším poslancom uhorského snemu, aktívne sa spolupodieľal na vzniku prvej Československej republiky a v období jej fungovania zastával pozíciu ministra vo viacerých vládach. V roku 1935 sa stal prvým Slovákom, ktorý nastúpil na post ministerského predsedu. Po podpísaní Mníchovskej dohody abdikoval a neskôr emigroval do Veľkej Británie a Spojených štátov, kde 27. júna 1944 zomrel. Pochovaný je na Českom cintoríne v Chicagu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.