ale aj zdravotné problémy pre ľudí trpiacich ochoreniami srdca, ciev, vysokým krvným tlakom a dôchodcov. Svedčí o tom zvýšený počet výjazdov zdravotníkov za pacientmi v Rožňave i v Revúcej.
Ako potvrdil MUDr. Ján Geško z oddelenia Rýchlej zdravotníckej pomoci v revúckej nemocnici, koniec týždňa sprevádzali najmä kolapsové stavy a potiaže, súvisiace s kardiovaskulárnymi chorobami. Príčinou boli horúčavy a dusné ovzdušie. "Neraz sa stalo, že sme prišli za pacientom domov a nachádzali sa v tak nevyvetranej miestnosti svojich bytov, že prišlo nevoľno aj nám". Zo skúseností lekárov vyplýva, že napriek pravidelnej informovanosti o tom, ako postupovať v takom počasí, ľudia stále nevedia, ako ťažkostiam predísť. J. Greško preto upozorňuje na nutnosť zvýšeného prísunu tekutín, pobytu v dobre vetraných miestnostiach, alebo v tieni, na vzdušné oblečenie a ochladzovanie formou častejšieho sprchovania.
Lekárske rady o prísune tekutín však paradoxne môžu viesť u rizikových skupín obyvateľstva ku komplikáciám. "Keď im povieme, že majú veľa piť, môžu sa niektorí pacienti prevodniť. Dôležité je poradiť sa s lekárom. Aj menšie problémy z tepla môžu totiž spôsobiť veľké zdravotné komplikácie".
Prax ukázala, že v porovnaní s mestským obyvateľstvom sú na tom v horúčavách lepšie dedinčania. Chránia ich totiž kamenné múry ich domov. "V príbytkoch s hrubými múrmi je chladnejšie a v takomto počasí je to len výhoda. Väčšinou zasahujeme v prehriatych mestských bytovkách. Ani nepamätám, kedy sme boli napríklad v takej Zdychave, v obci so staršími domami," uvažuje J. Geško.
Prevencia sa týka aj mladých a zdravých ľudí. Ako hovorí J. Geško, kolabovať z horúčav môže aj táto skupina obyvateľstva. Pacienti, ku ktorým revúcki záchranári koncom týždňa vyrážali, končili väčšinou na internom oddelení s odporúčanou hospitalizáciou.
Rimavskosobotskí zdravotníci enormne zvýšený počet výjazdov nezaznamenali. "Vyrážali sme k dvom kolapsovým stavom k pacientke v strednom veku a staršiemu pánovi s mozgovou príhodou. Príčinou mohlo byť teplo," informovala MUDr. Jana Kókayová z Oddelenia urgentnej medicíny rimavskosobotskej nemocnice. Na záťaž sa záchranári pripravili a v prípade potreby zabezpečili infúzne roztoky na náhradu telesných tekutín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.