a vzájomnosti Karpatskonemeckého spolku na Slovensku.
Najvýznamnejší hostia podujatia, medzi ktorými nechýbal predseda Karpatskonemeckého spolku na Slovensku Bartolomej Eiben, primátor mesta Kežmarok František Grohola, radca veľvyslanectvay SRN na Slovensku Jürgen M. Pfeifer, či zástupca kancelárie prezidenta Slovenskej republiky, vo svojich úvodných predslovoch vo všetkých pádoch vyskloňovali pojmy multietnickosť a multikulturálnosť.
Potom sa už z polovice zaplnený amfiteáter oddal piesňam a tancom účinkujúcich. Ich široká paleta, v ktorej boli zastúpení predstavitelia nemeckej menšiny nielen zo Slovenska, ale aj z Čiech, Poľska, Maďarska a Dánska, zaujala prítomných divákov natoľko, že nemecké ľudovky a šlágre sa nenôtili len na javisku, ale s rovnakou razanciou aj v hľadisku amfiteátra.
Osobitnú pozornosť publika si zaslúžili najmladší vystupujúci z miestnej Materskej školy na Kuzmányho ulici, ktorých hudobne doprevádzal domáci nádejný virtuóz Peter Duchnický. So svojim programom, ktorý vznikal pod autorským vedením Lívie Dlugošovej a riaditeľky materskej školy Márie Vančovej, pripravili pôdu pre najstarších účastníkov akcie z chmeľnického folklórneho súboru Marmon. Práve toto zoskupenie je najstarším umeleckým telesom karpatských Nemcov na Slovensku, ktoré na početných festivaloch prezentuje zvyky, tradície a kultúru tejto najrázovitejšej obce, ktorej obyvateľstvo sa dodnes emotívne hlási k nemeckým koreňom.
Festival, ktorý sa niesol v duchu hesla Rôznorodosť v jednote obohacuj, spestrilo aj vystúpenie domáceho súboru Goralik. Ten prezentoval ukážku inej menšinovej kultúry, ktorá má v rámci festivalu každoročné zastúpenie. Umeleckým vyvrcholením podujatia bolo podvečerné vystúpenie hostí z Dánska.
Autor: pet
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.