Jednou z týchto dovtedy zakázaných skúseností sú aj zážitky s drogami. Sú považované za jeden z hlavných svetových problémov na konci 20. storočia. Návykovou látkou alebo drogou sa rozumie každá prírodná alebo syntetická látka, ktorá rýchle a výrazne ovplyvňuje psychiku človeka, jeho cítenie, myslenie a chovanie. Zvýšené riziko zneužívania návykových látok toxikománia vzniká u človeka vtedy, keď nie sú dostatočne uspokojované jeho základné ľudské potreby. Toxikománia ako "zákerná choroba" je veľmi nebezpečná, pretože postihuje ľudský organizmus nepozorovane a jej účinok sa prejavuje až po určitom čase.
Slovenská republika sa v posledných rokoch zaradila medzi zeme, v ktorých alarmujúcim spôsobom rastie ponuka ilegálnych drog! Ľahký prístup k návykovým látkam vedie k výraznému nárastu ich zneužívania v skupinách mladších ľudí. Riziká, ktoré umožnia vznik závislostí vychádzajú často z rodiny dieťaťa zo školy alebo chovania rovesníkov. Spôsoby ako účinne brániť rýchlemu šíreniu zneužívania drog, musia byť založené na aktivitách a opatreniach v oblasti prevencie. Základom prevencie je vytváranie optimálnych spoločenských a životných podmienok pre zdravý, telesný, psychický a sociálny vývin jednotlivca. Za úroveň a podmienky takto chápanej prevencie samozrejme musí zodpovedať štát, ale za jej napĺňanie zodpovedáme všetci či už ako rodičia, učitelia, lekári. Spoľahlivou "cestou", ako predísť tomu, aby sa vaše dieťa dostalo do problému s drogou je
- venovať svojmu dieťaťu čas a seba
- dať mu dostatok lásky
- byť im príkladom ako treba žiť bez drog, lebo akí sme my, také budú naše deti.
Nezabúdajme na to, že deti si nikdy nebudú pamätať drahé veci, ktorými sme ich obdarovali, ale spomenú si na city, ktorými sme ich zahrnuli.
Dr. Marta Hegedüsová
Štátny zdravotný ústav, Rožňava
Autor: pet
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.