pasci školského systému. Niet pochýb, že u učiteľov nemôže existovať jednoduchý spôsob hodnotenia obetí. Jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré vedia ovplyvniť klasifikáciu sú osobné sympatie či antipatie. Ich zdroje sú rôzne, konečný efekt však rovnaký. Nakoľko hodnotenie prebieha pred očami celej triedy, existujú určité hranice, ktoré vyučujúci neprekročí. Našli by sa aj takí, ktorým to nerobí žiaden morálny problém. Najvhodnejším prostriedkom ako potopiť, či prilepšiť, sú písomné práce. Sú aj ďalšie rozdiely pri posudzovaní skúšaného. Jeden skúšajúci bazíruje na odverklikovaní učebnej látky, druhý žiada vysvetliť učivo vlastnými slovami, jeden dáva voľný priechod fantázii a cíteniu žiakov formou úvah, iný deptá témami, ktoré vymýšľala hádam Mária Terézia, niektorého privádzajú do varu dlhé vlasy chlapcov, ďalšieho minisukne dievčat.
Z tejto džungle sa vynorí známočka, ktorá má objektívne charakterizovať vedomosti a schopnosti ľudskej bytosti. Zdá sa mi, že je dosť preceňovaná. Profesori na vysokých školách si podľa mňa trochu uľahčujú prácu. Načo potrebujú nápovedu pri prijímaní študentov? Skutočným odborníkom stačí krátka doba na to, aby si oťukali adepta a vyhodnotili, či má vedomosti, schopnosť samostatne rozmýšľať a pod. Hádam len nezistia, že niekto je skvelý a nepríjmu ho na základe jeho stredoškolských vysvedčení a naopak? Zdôvodňujú to tým, že vysvedčenie rozhoduje v prípadoch, keď študenti dosiahnu rovnaké výsledky na prijímacích skúškach. Môže ísť však len o prostriedok, ktorý sa používa pri presadzovaní niečej vôle. Známky na strednej škole by mali slúžiť hlavne na to, aby prinútili študenta študovať priebežne. Pretože keby sa dostal do určitého pásma známok, nemal by zrejme možnosť uchádzať sa o štúdium na vysokej škole, alebo by prepadol, či priamo vyletel zo strednej školy a bolo by po paráde. Ponúkame vám názory pár náhodných ľudí. Mal by sa priemer stredoškolských vysvedčení zohľadňovať pre ďalšie štúdium?
Igor (18): "V každom prípade. Na prijímačkách to o človeku veľa napovie a ostane menej miesta pre korupciu. No napriek tomu existujú ľudia, ktorí sa na vysvedčení nemajú čím chváliť, a predsa sú géniovia. Leniví géniovia."
Ivana (18): "Myslím, že je to správne, Môj spolužiak tento rok zmaturoval na "čisté" štvorky a spolužiačka na "čisté." Keby na svoje prihlášky nenapísali celoročné výsledky, boli by v podstate rovnocenní."
Zuzana (21): "Iba z tých predmetov, ktoré sú pre danú školu dôležité."
Zlata (45): "Isteže, sú to predsa štyri roky práce.
Jana (19): "Podľa mňa nie. Známky predsa nemôžu ohodnotiť to, čo je vo vás. Rozhodujúce sú prijímačky, nie čosi, čo bolo pred štyrmi rokmi. Človek sa odvtedy mohol mnohokrát zmeniť."
Júlia (17): "Ja som jednoznačne za, pretože ma nedávno prijali na vysokú bez prijímačok."
Peter (20): "Tak to je tá najväčšia hlúposť, akú kedy vymysleli. Ja napríklad nie som žiaden obdivuhodný študent, no keď som išiel na prijímačky, drvil som sa takmer rok. A nevzali ma. Samozrejme, uprednostnili tých príživníkov, ktorí na skúškach nemuseli ani prstom pohnúť. A pritom všetci dobre vieme, aké spravodlivé sú známky na strednej.Aj keď známka hovorí niečo iné, len ja sám viem, na čo mám a čo si naozaj zaslúžim. "
Názory sú rôzne. Nik nemá takú moc, aby to zmenil k spokojnosti všetkých. Vždy bude na svete niekto a niečo, čo nám bude stáť v ceste, čo nám nedovolí dôjsť k cieľu priamo a bez problémov. No asi je to tak správne. Ak by ste takú cestu raz aj našli, môžete si byť istý, že nikam nevedie.
Autor: Ivana Cimová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.