šťastie iný význam. V dnešnom svete je so šťastím spätá nevyhnutnosť dosiahnuť patričné vzdelanie a získať prácu, ktorá poskytuje priestor pre rozvoj intelektu a má blízko i k záľubám.
Už výber strednej školy a neskôr vysokej ovplyvnia budúcnosť veľmi výrazne. Práve tieto kroky môže byť často prekážkou napĺňania snov o vzdelanosti. Nejedny prijímacie pohovory môžu svojou obtiažnosťou odradiť uchádzačov už na samom začiatku ich cesty. Svedčí o tom fakt, že popri čerstvých absolventoch stredných škôl sa o miesta na VŠ uchádzajú aj ľudia omnoho starší. Niektorí z nich dokonca už niekoľký krát. Ponúkame vám prehľad najžiadanejších fakúlt s jednotlivými diferenciami.
PRÁVO
Ak ste sa rozhodli zasvätiť svoj život spravodlivosti práva, rátajte s tým, že príprava na prijímacie pohovory, ako štúdium samotné je sprevádzané množstvom teoretických poznatkov, kým praktické skúsenosti sa počas štúdia nadobúdajú v menšej miere. Každá VŠ má svoj spôsob výučby a úplne rozdielne prijímacie pohovory. Vo všeobecnosti však platí, že stredoškolské poznatky ani zďaleka nepostačujú nevyhnutnej príprave na právnickú fakultu (PF). Dnes je bežné, že konkrétna fakulta poskytuje svojim záujemcom prípravné kurzy. Zvyčajne začínajú v septembri, dĺžka ich trvania je obmedzená na jeden - dva školské polroky. Ak však rodičia majú eminentný záujem na úspechu svojho dieťaťa, siahnu hlbšie do vrecka a doprajú mu súkromného doučovateľa, ktorý môže za jednu hodinu pýtať aj 1300 Sk. V tomto prípade rozsah hodín závisí na dohode oboch zúčastnených strán. Je teda takmer nemožné pripraviť sa súčasne a dôkladne zároveň na PF Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) a PF Karlovej Univerzity (KU) v Prahe. Tieto dve fakulty sú z hľadiska počtu uchádzačov najfrekventovanejšie. Kým v Prahe tento rok súperilo viac ako 5500 uchádzačov, v Košiciach ich bolo prihlásených 1580. Počet prijatých sa tento rok odhaduje na 620 šťastlivcov v Prahe a 230 v Košiciach.
Špecialitou prijímacích pohovorov PF KU je matematická logika. Je vzácnosťou, ak stredná škola poskytne špeciálnu prípravu práve v tejto oblasti. Druhú časť testu tvorí všeobecný prehľad. Uchádzači obdržia od fakulty približne mesiac pred konaním prijímacích pohovorov súbory testových otázok (asi 5 testových kníh), ktoré si individuálne vypracúvajú na základe dostupných zdrojov. (Bratislava však napríklad posiela vypracované testy.) Práve z týchto otázok je zostavený samotný test, tvorený z 11 otázok zo všeobecného prehľadu a asi 15 z logiky. Existuje niekoľko variánt testov a je len vecou náhody, aký test vám pripadne.
S prípravou na PF UPJŠ sa spája nevyhnutnosť naštudovania 12 kníh (vrátane stredoškolských učebníc). Otázky na testoch (80 otázok) sa bezprostredne dotýkajú štúdijného materiálu a uchádzač má rozhodnúť, či sú jednotlivé uvedené fakty správne, alebo nie.
MEDICÍNA
Ak vás láka 6-ročné štúdium medicínz, budete drieť asi najviac. Opäť existuje možnosť účasti na prípravných kurzoch organizovaných fakultou i súkromne. Prijímacie pohovory sa konajú z troch predmetov (biológia, chémia i fyzika) a hoc Praha ponúka hneď niekoľko lekárskych fakúlt (LF), najžiadanejšia je 1. LF Karlovej Univerzity. Test pozostáva z 300 otázok (100 z každého predmetu), pričom z chémie a fyziky sú uvedené i početné príklady. Tie sa samozrejme rátajú bez kalkulačky. Modelové otázky k prijímacím pohovorom na všetky tri fakulty v Prahe je možné zakúpiť, ale ich nabiflenie sa nie je kľúčom k úspešnému zvládnutiu pohovorov. Je potrebné si uvedomiť, že v tomto prípade môže byť problémom i český jazyk, pretože názvy jednotlivých živočíchov a rastlín sú často úplne rozdielne a o slovenských variantách testov môžu uchádzači zo SR len snívať. Správne odpovede sa vyznačujú do odpoveďového hárka, pričom si uchádzač vyberá zo štyroch možností. Hodnotia sa len úplne správne zodpovedané otázky. V Košiciach je situácia obdobná. Otázky, ktoré nájdete v svojom teste sú však len počítačom vygenerované z testových kníh. Tie sa dajú zakúpiť v hodnote cca. 600 Sk na LF UPJŠ a v tomto prípade platí, že kto sa ich "nabiflí", boduje. Veľkou lotériou, aký test vám pripadne. Môže sa vám ujsť taký exemplár, v ktorom je cez 20 príkladov (v tom najhoršom prípade) alebo taký, kde ich je ledva 15. Na vypracovanie celého testu v Košiciach (to znamená 100 otázok z biológie, 30 z fyziky a 70 z chémie), vrátane príkladov, je k dispozícii 135 minút. Čo sa počtu uchádzačov týka, tento rok sa v Prahe prijímacích pohovorov zúčastnilo 1433 uchádzačov (z nich 500 bolo prijatých) a v Košiciach bolo prihlásených cca 680, z nich 180 je prijatých. Je potrebné však počítať aj s tým, že prípadný omyl v zhone a jeho následné prenesenie do odpoveďového hárka je spojené s nevyhnutnou stratou bodov, kedže možnosť opravy neexistuje a nový odpoveďový hárok vám v Košiciach odmietnu poskytnúť.
EKONÓMIA
Tým, ktorým zaimponovali číslice a vidina bankových machinácií, s určitosťou nasmerujú svoje kroky na niektorú z početných ekonomických fakúlt (EF). V tomto prípade však platí, že ak sa raz naučíte rátať príklady z matematiky (výlučne zodpovedajúce učivu stredoškolského rozsahu), dvere sú vám otvorené takmer na všetky z nich. Na Vysokej škole ekonomickej v Prahe sa hodnotí dokonca aj postup riešenia každého z 5 príkladov, ktoré na teste nájdete. Aby to však nebolo až také jednoduché, uchádzači musia preukázať i znalosti z jedného svetového jazyka formou testu. Prípravu môže uchádzač zvládnuť i sám, pretože existuje dostatočné množstvo zbierok, kde sú jednotlivé typy príkladov vzorovo riešené a k nim i patrične vysvetlené. Za každou kapitolou sa nachádzajú i početné testy, na ktorých si uchádzač overí zvládnutie danej problematiky. Ku obom svetovým jazykom existuje zbierka testov zodpovedajúca požadovanej náročnosti. Čo sa ekonómie týka, publikácia dostupná na fakulte v Košiciach, je akýmsi zhrnutím poznatkov nutných pre úspešné zvládnutie testov z tohoto predmetu. Pre doučeniachtivých Košičanov však existuje i možnosť zapojiť sa do prípravného kurzu organizovaného Ekonomickou univerzitou Podnikovo-hospodárskou fakultou (PHF) v Košiciach. Kurz z jazyka, matematiky a ekonómie (ktorá je súčasťou prijímacích pohovorov napríklad aj v Brne) začína v októbri a doba trvania je obmedzená na 7 mesiacov. Cena celého kurzu bola pre uplynulý školský rok 7500 Sk. Na PHF sa hlásilo 1077 uchádzačov a prijatých bolo len 270. Na prijímačkách v Košiciach však uchádzač bojuje až so 14 príkladmi a sú náročnejšie ako tie v Prahe. Dokonca aj matematika je v tomto prípade riešená formou testu (absolútne nezáleží na postupe). Rozdiely sú aj v časovej dotácii. Kým v Prahe disponujete časom 60 minút, v Košiciach je to 80 minút na všetky príklady. Na EF na Technickej univerzite sa prijímačky robia len z matematiky a jedného jazyka (na výber máte Aj, Nj, Fj). Fakulta organizovala prípravný kurz v rozsahu 30 vyučovacích hodín z matematiky a jazyka (okrem francúzštiny). Cena bola 2000 Sk, v prípade oboch kurzov 4000 Sk. Uchádzačov bolo 1700 a prijatých 200.
Je teda jedno, či si vyberiete jednu z "módnych" VŠ, alebo skôr menej frekventované odbory. V druhom prípade však na základe vynikajúcich stredoškolských výsledkov máte nádej na bezstarostné prijatie bez prijímacích pohovorov. V súčasnosti je akýmsi trendom, že slovenskí absolventi sa utiekajú do Čiech. A mnohokrát sú na prijímačky i lepšie pripravení ako ich českí kolegovia. I uchádzači neraz potvrdia, že organizácia i samotný priebeh pohovorov je v Čechách na vyššej úrovni. Dosiahnuté výsledky sa často dozviete už v ten deň (minimálne váš bodový zisk) na internete a celkové poradie (prípadne rozhodnutie o prijatí či neprijatí) je známe najneskôr do dvoch týždňov odo dňa konania prijímacej skúšky. Ani toto rozhodnutie však nemusí byť konečné. Existuje totiž i možnosť odvolania sa, prípadne "posunutia čiary" v septembri, keď sa niektorí prijatí šťastlivci rozhodnú predsa len nenastúpiť.
V prvom rade je nutné sa najsamprv o zvolenom type štúdia podrobne informovať a potom celý rok poctivo drieť. Na konkrétnych fakultách by vám mali ochotne poskytnúť zoznam literatúry, ktorej štúdium by malo pomôcť premeniť váš sen o vysokoškolskom vzdelaní na realitu. Nezľaknite sa hneď na začiatku a bojujte! A ak sa to náhodou nepodarí na prvýkrát, nevzdávajte to. Veď budúci rok môžete byť prví!
Autor: Jana Petríková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.