rozdelený do troch tematických častí. Prvá pojednávala o Európskej dimenzii vzdelávania a integračných tendenciách vo vzdelávaní, druhá mala vzdelávanie občanov k demokracii v regióne, tretia o vzdelanostnom rozvoji nezamestnaných v regióne. Na seminári vystúpil i prvý a úradujúci slovenský ombudsman Jozef Kandráč (na obr.).
"Aj mojim cieľom je vybudovať zo Slováka kultúrnu a vzdelanú osobnosť," uviedol.
Podľa Kandráča na Slovensku nevieme, čo je demokracia založená na prísnych pravidlách a poriadku. Na Slovensku sa podľa neho každý domáha len svojich práv a všetci zabúdajú na povinnosti, v ktorých je potrebné Slovač sústavne vzdelávať.
Zástupkyňa Delegácie Európskej komisie v SR Monika Hanzelová prítomných oboznámila s tým, že sa vzdelávanie v Európe neriadi centralisticky. Každý členský štát si volí vlastnú formu i obsah vzdelania a sám za neho zodpovedá. Takýto prístup čaká i Slovensko v prípade, že sa do EÚ dostane. Spolupráca jednotlivých krajín na vzdelanostnej úrovni svojho obyvateľstva je založená na výmenách skúseností. Tieto postupy na Slovensku skúša práve Akadémia vzdelávania.
Nezávislý ekonóm AV Peter Galla na seminári oživil svoju teóriu, vzdelanostného rozvoja nezamestnaných v regióne a celoživotného vzdelávania. Prioritou je podľa neho naučiť nezamestnaných podnikať a poskytovať tak prácu ďalším nezamestnaným, čo potvrdila jeho prax v okrese Rožňava. Patričné vzdelanie chýba podľa neho aj starostom obcí a primátorom miest.
"Starostovia neovládajú manažérske aktivity," tvrdí.
Každý starosta mal byť aj manažérom, ktorý dokáže zostaviť plán rozvoja obce ináč ako sme zvyknutý.
"Musí vedieť zmapovať silné a slabé stránky obce a preniesť to do reči čísel."
Predstava Petra Gallu smeruje k obciam, v ktorých nájdete billboardy s tým, čo obec ponúka.
"Bude to po Slovensku krásne čítanie a starostovia tak získajú lepší obraz o ostatných obciach a možnosti spolupráce."
Autor: div
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.