jeho predseda Emil Machyna a člen predsedníctva Jozef Balica.
Zdôraznili, že OZ KOVO chce zachovať smerovanie Slovenska do Európskej únie a NATO. Odborári podobne ako ich kolegovia v Rakúsku a Fínsku pripravia analýzy o prínosoch a negatívoch členstva v týchto organizáciách. Základom pre to však bude aspoň približné vyrovnanie ceny práce v členských krajinách EÚ. "Som za to, aby sa ľudia naučili starať sa sami o seba, ale musia mať šancu," povedal E. Machyna a dodal: "Ak chceme ísť do Európskej únie, tak je nutné, aby cena práce išla smerom hore. Keď vezmeme odporúčanie, aby minimálna mzda bola 60 percent priemeru zárobku, tak dnes by to u nás znamenalo okolo 7 500 korún."
Zástupcovia OZ KOVO zdôraznili význam boja za mzdové požiadavky zamestnancov konštatovaním, že od roku 1993 na Slovensku nebol väčší ostrý štrajk, ale ekonomika poľa nich ide dole, na rozdiel od Česka, Maďarska či Poľska, kde si ľudia oveľa skôr dokážu obhájiť svoje záujmy.
V podnikoch, kde sú odborové organizácie, sú v priemere o 7 percent vyššie mzdy, než tam, kde nie sú. "Preto aj zamestnávatelia tlačia, aby odbory neboli," poznamenal E. Machyna. Tri kolektívne zmluvy vyššieho typusú sú už uzavreté a štvrtá so Združením strojárskych podnikov je pred podpísaním. Na mŕtvom bode je rokovanie so Združením elektrotechnického priemyslu. Ak tam nepochodia, sú odhodlaní začať ostrý štrajk, ktorého začiatok odhaduje predseda OZ KOVO na obdobie po prázdninách.
Zástupcovia OZ KOVO informovali aj o mzdových disproporciách medzi jednotlivými regiónmi Slovenska. Napríklad priemerná mzda v Bratislave je 16 993 korún a v Prešovskom kraji len 10 251 korún, pričom celoslovenský priemer je 12 931 korún. To hovorí v jasný neprospech východného Slovenska. Odstrániť tento nepomer by mali napomôcť kolektívne zmluvy vyššieho stupňa, ktoré určujú celoslovenský štandard.
Vývojom miezd na východe Slovenska sa na budúci týždeň budú zaoberať predsedovia základných organizácií OZ KOVO z Prešovského a Košického kraja. "Pred dvoma rokmi len tri podniky na východnom Slovensku dosahovali priemer miezd na Slovensku.," uviedol J. Balica.
V boji o sociálne postavenie zamestnancov odborári chcú využiť aj parlamentné voľby. Keďže podľa preferencií hrozí, že sa do Národnej rady SR nedostane ani jedna ľavicová strana - a tie sú prirodzeným partnerom odborárov - OZ KOVO zvažuje rôzne alternatívy. Uvažuje sa aj o možnosti zastúpenia odborárov v parlamente ako členov rôznych politických strán.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.