ani raz štartovať k občanovi, ktorý by bol skolaboval z tepla. S pokračovaním priam tropických horúčav sa aj tento stav zmenil. Len v nedeľu záchranárske tímy vyrazili k 22 ľuďom, ktorí potrebovali ich pomoc. Z toho bolo zo desať výjazdov, ktoré si vyžiadali vysoké teploty ovzdušia. Včera okolo 10. hodiny pracovníci oddelenia Rýchlej lekárskej pomoci už mali za sebou sedem výjazdov.
Ak vezmeme do úvahy, že prešovská Rýchla lekárska pomoc disponuje len štyrmi vozidlami, ktorých priemerný vek je šesť rokov, tak situácia sa zhoršuje s každým nadmieru horúcim dňom. "Takýto počet vozidiel na 120-tisícové spádové územie nestačí," posťažoval sa nám primár oddelenia MUDr. Anton Domen a dodal, že situáciu komplikujú niektorí občania, ktorí nadhodnocujú svoje zdravotné príznaky a zbytočne volajú rýchlu lekársku pomoc. Tá potom chýba v oveľa naliehavejších prípadoch.
Nebol to však prípad 92-ročnej Prešovčanky Ireny Ž., ku ktorej rýchlu lekársku pomoc zavolali jej príbuzní. Tá podľa ich vyjadrení má lekárov v úcte, ale len na diaľku. Pred lekármi má panický strach, a tak nie div, že prvú osobnú kartu u lekára jej vystavili až ako sedemdesiatročnej. V piatok však nebolo pomoci. Horúčavy ju zložili. Našťastie, posádka na čele s MUDr. Adriánom Surňakom bola na mieste ani nie za 15 minút. Po vyšetrení konštatovali nízky krvný tlak a dehydratáciu organizmu a navrhli okamžitý prevoz do nemocnice, kde by jej nasadili výživu. Lenže len čo pani Irena prišla k sebe, zostala verná svojmu presvedčeniu. Rezolútne odmietla prevoz do nemocnice.
Našťastie lekár rýchlej pomoci asi s podobnými prípadmi už má skúsenosti, takže zareagoval tak, že aj "vlk bol sýty, aj koza zostala celá". Prispôsobil nočnú lampu ako stojan na podávanie výživy, a tak nemocničné prostredie vytvoril priamo v byte pani Ireny. S takouto improvizáciou však nebol celkom spokojný a po skončení pracovnej doby prišiel skontrolovať jej zdravotný stav ešte raz a doniesol ďalšiu fľašu výživy. Nevieme, či takýto prístup lekára k pacientovi vyliečil pani Irenu zo strachu pred lekármi, ale v každom prípade sa mu podarilo zasadiť jej červíka do hlavy. "Možno iný na jeho mieste by len kývol rukou, že už mám svoje roky a čo sa tu dá robiť," nevychádzala z údivu pani Irena. Tá ešte viac neveriacky krútila hlavou, keď lekár odmietol aj skromnú pozornosť.
Horúčavy najviac postihujú starších ľudí. Preto je veľmi dôležité dodávať organizmu dostatok tekutín. MUDr. A. Domen odporúča ich vypiť denne minimum 2,5 litra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.