sebou aj jednorázové plienky. Všetky novorodenecké oddelenia unisono tvrdia, že je to založené na báze dobrovoľnosti.
"Lekárka, ku ktorej som chodila na poradne počas gravidity, ma tesne pred termínom informovala, čo všetko potrebujem do nemocnice. Na zozname boli aj jednorázové plienky. Keďže viem, v akom stave je zdravotníctvo, kúpila som ich," vyjadrila sa jedna z oslovených mamičiek. Podľa jej slov to síce nie je povinné, ale hygiena dieťaťa je pre ňu prvoradá.
Nedostatok látkových plienok, ktoré bežne používajú v nemocniciach, totiž núti personál k zníženej frekvencii ich výmeny. "Vo vlastnom záujme radšej takto nepriamo sponzorujem nemocnicu," dodala mamička.
Jej slová potvrdil primár novorodeneckého oddelenia trebišovskej NsP MUDr. Dušan Tomko. Ako uviedol, drvivá väčšina mamičiek si nosí na pobyt v pôrodnici jednorázovky. "Je to výhodnejšie, hygienickejšie a praktickejšie - pre ne i pre nás. Na oddelení totiž používame len látkové plienky. Tie sa častým praním znehodnocujú a na nákup nových niet peňazí," skonštatoval. Podľa neho "pampersky" nie sú povinné a v prípade, že ich matka nemá, nič sa nedeje. Nepoprel, že "plienková" iniciatíva matiek je na oddelení vítaná, lebo ho odťaží od zbytočných nákladov navyše.
Nepísaný zákon nosenia plienok do pôrodnice rešpektuje aj väčšina rodičiek v Humennom. Ako uviedla zástupkyňa primárky novorodeneckého oddelenia, MUDr. Tatiana Lukáčová, ešte pred pôrodom ich taktne požiadajú o pomoc, ale nikoho k tomu nenútia. "Plne chápeme, že nie každá rodina na to má. Na druhej strane, pre nás je to prínos. Máme len látkové plienky, ktoré sú drahé a vydržia veľmi krátko, čo nás pri systéme limitov dosť zaťažuje. Neodkážem si predstaviť, čo by bolo, keby si aj takú elementárnu vec akou sú plienky, zrazu nikto nepriniesol," uzavrela MUDr. Lukáčová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.