zamerané na sprostredkovanie informácií o ekonomicko-hospodárskych aspektoch vstupu Slovenska do Severoatlantickej aliancie. Cieľovou skupinou oslovených boli členovia miestnej samosprávy, štátnej správy a všetkých, ktorí sa podieľajú na tvorbe verejnej mienky.
S blížiacim sa jesenným summitom v Prahe sa otvárajú aj pre Slovensko možnosti stať sa súčasťou spomínanej medzivládnej organizácie. Tá už v súčasnosti chráni slobodu a zabezpečuje bezpečnosť devätnástim členským štátom, medzi ktoré patria i slovenskí susedia, pričom nezasahuje do ich suverenity a nezávislosti. S blížiacim sa termínom chceli zúčastnení ponúknuť odpovede na najčastejšie otázky a priblížiť fungovanie Severoatlantického spolku.
Na seminári, ktorý sa uskutočnil v priestoroch Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory v Spišskej Novej Vsi, sa prednášajúci zamerali na dve hlavné témy, súvisiace so vstupom Slovenska do NATO. Prvou bola "Spolupráca NATO v obrannom priemysle, výskume a vývoji: možnosti pre rozvoj priemyslu a ľudského kapitálu" a druhou "Integrácia a bezpečnosť: Regióny v subregiónoch". Medzi najhorúcejšiu tému dňa patrila sumarizácia kladov a záporov vstupu do NATO.
"Aliancia sama osebe poskytuje bezpečnosť štátu, čo v ďalších súvislostiach znamená dopad na zahraničné investície, ktoré nadobudnú stúpajúci charakter. Tento úkaz môžeme vidieť napríklad v členských štátoch NATO - Českej republike, Poľsku a Maďarsku. Výhody plynúce zo spoločenstva sú celkom evidentné, i keď podľa môjho názoru najmä pre nás, už menej však pre alianciu, pretože sa bude musieť podieľať na financovaní našej reformy armády. Priamy pozitívny dopad na konkrétne regióny nám vstup do NATO síce nezabezpečí, ale investorom poskytne stabilné a bezpečné prostredie pre ich investície. Na druhej strane neexistujú žiadne nevýhody, ktoré by sme z prípadného spojenectva pocítili. Jedine pre slovenských patriotov, vlastencov a nacionalistov, i to len v prípade, že by sa NATO rovnalo zatiahnutiu do vojnového konfliktu. Takéto informácie sú však len umelým strašiakom," uviedol pre Spišský denník konečný účet kladov a záporov vstupu Slovenska do aliancie analytik Výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Prof. PhDr. Ivo Samson, PhD.
Zároveň dodal, už pri konflikte s Afganistanom sa preukázalo, že USA, ako výsostný prvok aliancie, o pomoc pri vojenských operáciách nežiada, dokonca ju odmieta. I. Samson odmietol i argumenty odporcov začlenenia sa Slovenska do NATO, hovoriace o vysokých nákladoch súvisiacich s prezbrojovaním vojska, čo dôvodil tým, že nie sú podložené skutočnými požiadavkami aliancie. "Tento proces nezaznamenali ani ostatné štáty, už patriace do Severoatlantickej aliancie. Jedinou evidentnou podmienkou sú v súčasnosti anglicky hovoriace vyššie vojenské hodnosti. Spojenectvo znamená i zníženie výdavkov na obranu. Neutralita je totiž drahšia než bloková príslušnosť," poznamenal na margo dlhodobého zotrvávania Slovenska s neutrálnym postojom Prof. PhDr. Ivo Samson, PhD. Podľa jeho slov aj vďaka rozširovaciemu procesu Severoatlantickej aliancie sa táto medzivládna organizácia stane skôr politickou, než vojenskou zložkou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.