pochádzali. Počas druhej svetovej vojny som bojoval spolu s partizánmi. Po vojne, sklamaný priebehom vtedajších udalostí v republike, som sa však v roku 1949 vrátil do Ameriky. Mal som vtedy 21-rokov. Na Slovensku v Ružomberku mi ešte žije jedna sestra," poskladal spomienky zo svojho 75-ročného života Štefan Mušuka z mesta Youngstown.
Spišská Nová Ves má od roku 1992 s týmto americkým mestom podpísanú partnerskú zmluvu. A práve včera bola Radnica v metropole Spiša miestom, kde primátor Ing. Karol Mitrík slávnostne prijal 12-člennú delegáciu zo spomínaného partnerského mesta. "Toto mesto má spolu 100-tisíc obyvateľov a 25-tisíc z nich má slovenské korene, prevažne v rámci Východného Slovenska," popísal K. Mitrík jeden z dôvodov, prečo je práve Youngstown partnerské mesto Spišskej Novej Vsi.
Väčšine hostí, vzhľadom na ich slovenské korene, nebol náš jazyk cudzí. Ako nám však povedal Š. Mušuka, v Amerika sa aj medzi rodákmi tento jazyk používa veľmi málo. "Niekedy mám pocit, že sa moji rodáci za svoju pôvodnú vlasť hanbia," plynulou slovenčinou sa podelil s nami o svoj názor Š. Mušuta. Do našej republiky, kde strávil dvadsať rokov života, sa však pravidelne vracia veľmi rád. Aj so svojou manželkou, ktorá je Írka.
Vzájomná spolupráca oboch miest sa rozvíja hlavne v oblasti zdravotníctva a školstva. "Momentálne sa v spišskonovoveskej nemocnici nachádza ešte nenainštalované CT. Tento prístroj je darom našich rodákov, žijúcich v USA. Dnes by som chcel s našimi hosťami rozprávať aj na túto tému, pretože nám chýba ešte kamera v hodnote dvoch miliónov korún. Práve títo naši rodáci sa totiž podujali pomôcť nám," dodal K. Mitrík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.