predstaviteľmi všetkých subjektov operujúcich na území TANAP-u. v Starom Smokovci. Podľa posledných odhadov Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry (ZCR VT) by malo naše veľhory navštíviť o 7 až 8 percent viac návštevníkov ako v minulom roku.
Hoteliéri zaregistrovali zvýšený záujem o pobyt v Tatrách u turistov z Taiwanu a Kórey. Tí by mali nahradiť ochabujúci záujem návštevníkov z Izraela. Problémom však je, že títo turisti cez naše územie iba tranzitujú. V Tatrách sa zdržia maximálne dva dni. Aj vďaka tomu klesá počet dní, ktoré tu návštevníci strávia. Podľa slov zástupcu hoteliérov Vysokých Tatier Jozefa Bendžalu na celkovej návštevnosti sa vo veľkej miere nakoniec podpíše v konečnom dôsledku počasie. Primátor mesta Vysoké Tatry Gabriel Ondrovič sa dokonca obáva toho, aby terajšie slnečné a horúce dni neboli v tejto sezóne poslednými.
Nadchádzajúca sezóna bude podľa J. Bendžalu značne ochudobnená o domácu klientelu. Jednou z príčin, prečo príde do Tatier o niečo menej Slovákov, je i krach nebankových subjektov. Mnoho ľudí si práve z výnosov financovalo dovolenku.
Aj v tomto roku očakáva ZCR VT najviac klientov zo susedného Poľska a Českej republiky. Do tatier sa začali vracaj aj nemeckí klienti a to najmä turisti z niekdajšieho "ost" bloku. Obsadenosť hotelov sa v júli a auguste odhaduje na takmer 80 percent. To je podľa J. Bendžalu pekné číslo. "V porovnaní s alpskými krajinami, kde jasne dominuje zima, je v lete obsadenosť hotelov oveľa nižšia ako u nás. Niektoré zariadenie dokonca na leto ani neotvárajú prevádzku. Napríklad Starý Smokovec má v lete vyššiu obsadenosť ako v zime. To je znak toho, že Vysoké Tatry sú vyhľadávané aj kvôli turistike," povedal šéf združenia hotelov.
Riaditeľ Správy TANAP Tomáš Vančura podotkol, že ochranári každým rokom registrujú čoraz agresívnejšie správanie najmä mladšej generácie turistov v národnom parku. Ide hlavne o Poliakov a turistov z Českej republiky. Dôvodom tohto stavu je podľa T. Vančuru fakt, že na území Národného parku pôsobí iba jeden profesionálny ranger. Štátne lesy (ŠL) TANAP posilnia v tomto roku lesnú stráž o dvanástich členov z radov lesníkov. Tí by mali operovať najmä nad hranicou lesa. Medzi najčastejšie priestupky patrí bivakovanie, skracovanie si chodníkov a pohyb mimo značkovaných chodníkov.
Problémy sú aj s takzvaným "čiernym vodcovstvom". Hovorca ŠL TANAP Marián Šturcel priznal, že v minulom roku dochádzalo k tomu, že sa takejto činnosti venovali i členovia horskej služby, ktorí na ňu nemali oprávnenie. "Nebolo to nijako masívne," dodal hovorca. Viac svetla by do problému mohla vniesť novelizácia návštevného poriadku, v ktorej by sa pravdepodobne zúžil počet horských vodcov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.