školského roku nastane prílev absolventov, a tak sa dá predpokladať, že v nasledujúcich mesiacoch ukazovatele znova stúpnu.
Po takmer polroku účinnosti nového nástroja na trhu práce, absolventskej praxe, nás zaujímali dosiahnuté výsledky. Zdá sa totiž, že metodika bola prijatá od zeleného stola, pričom najviac kritizované sú demotivujúce cestovné výdavky, ktoré sa absolventovi na praxi fakticky strhávajú zo sociálnej dávky.
O stanovisko sme požiadali generálneho riaditeľa Národného úradu práce (NÚP) Jaroslava Šumného (na obr.) počas jeho pracovnej návštevy v Prešove. Neskrýval, že tento nástroj je administratívne zložitý. Jeho námestník Jozef Pauk upozornil na vplyv takzvanej mŕtvej váhy, teda finančnej podpory toho, čo by zrejme vzniklo samovoľne. Napriek tomu, že sa nová metodika začala uvádzať do praxe, ukazovatele hovoria jasnou rečou. Nijako výrazne sa totiž nezvyšuje počet evidovaných nezamestnaných umiestnených na trhu práce.
"Ukazuje sa, že by sa boli umiestnili aj bez tohto nástroja. Princíp bol však v tom, aby klientela spomedzi absolventov škôl, ktorá nikdy nepracovala, získala pracovnú skúsenosť. Uniklo nám to, že cestovné znížilo sumu životného minima," uviedol riaditeľ J. Šumný a dodal. "Do výchovy detí tiež vkladáme peniaze a neočakávame okamžitý ekonomický efekt. Sú aj také nezmyselné teórie, že sme pomohli podnikateľom. Naša filozofia bola pomôcť mladým získať skúsenosti, veď údaj, že 210 tisíc ľudí na Slovensku, čo je polovica všetkých evidovaných, nikdy nepracovalo, je hrozivý."
J. Pauk argumentoval pozitívnym faktom, ktorým je, podľa jeho slov, záujem zo strany žiadateľov. Zo strany zamestnávateľov od začiatku roka evidovali 5 243 žiadostí a počet prihlášok absolventov bol 6 019. Pri overovaní sa napokon ukázal fakt, že skutočný počet vytvorených pracovných miest je 1 753 a reálne umiestených bolo 1 511 absolventov. "Stav bol nižší najmä preto, že je problém doladiť odborné vzdelanie absolventa s požiadavkou zamestnávateľa," vysvetlil.
V evidencii nezamestnaných je na Slovensku viac ako 510 tisíc ľudí. Zdá sa, že čísla sa príliš nemenia a ak, tak stúpajú smerom nahor. Zarážajúci je fakt, že z celkového počtu predstavuje 30 až 50 percent takých, ktorí sú nekvalifikovaní, nikdy nepracovali a dlhodobo nezamestnaných. Prienik tvorí asi 100-tisíc ľudí, ktorí sa vôbec nemajú šancu zamestnať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.