lietadlá. Na odstavnej ploche letiska to pritom nezriedka vyzerá tak, že to pripomína scénu stretnutia Dávida a Goliáša - Goliášom je náš mohutný trojmotorový vládny špeciál Tu-154, Dávidom, temer sa strácajúcim na pozadí obrovitého tučka, je malé prúdové lietadlo zahraničného hosťa. Neinak to bolo aj pri návšteve monackého princa Alberta v Košiciach (no, samozrejme, aj v Medzeve), keď sme na košickom letisku mohli v tieni Tu-154 vidieť obchodné prúdové lietadlo Falcon 2000, na palube ktorého odletel z Košíc rovno do Monaka princ Albert.
Falcon 2000 patrí do kategórie, pre ktorú sa vžilo anglické označenie bizjet - prvá časť tohto slova (biz) je vlastne fonetickým prepisom začiatku slova business (obchod, obchodný), termínom jet sa skrátené označujú prúdové lietadlá. Bizjety sú obľúbenými dopravnými prostriedkami hláv štátov a špičkových manažérov veľkých nadnárodných koncernov. Veľmi úspešnými bizjetmi sú lietadlá radu Falcon (sokol), ktorých výrobcom je francúzska firma Dassault, inak známa výrobou stíhacích lietadiel Mirage. Prvý prototyp dvojmotorového bizjetu firmy Dassault vykonal svoj prvý let už 4. Mája 1963. Sériová verzia tohto lietadla dostala označenie Mystére 20, ale mimo Francúzska sa toto lietadlo nazývalo Falcon a len tento názov už majú všetky novšie verzie tohto bizjetu. Z úspešného dvojmotorového „sokola" bol vyvinutý trojmotorový Falcon 50 - inštalácia tretieho motora bola potrebná na to, aby lietadlo získalo povolenie vykonávať dlhé lety aj nad oceánom (napríklad cez Atlantik). Ďalšou variantou bol Falcon 900 so širším a dlhším trupom (a teda priestrannejšou kabínou) a s doletom až 7230 kilometrov. Z tohto trojmotorového Falcona bola odvodená dvojmotorová verzia Falcon 2000 s kratším doletom, pričom zníženie počtu motorov z troch na dva sa prejavilo aj značným znížením prevádzkových nákladov. Falcon 2000, ktorý svoj prvý let vykonal 4. marca 1993, má rozpätie krídiel 19,33 m, jeho dĺžka je 20,23 m a výška 7.06 m. prázdne lietadlo váži 9400 kg, maximálna vzletová hmotnosť je niečo vyše 16 ton. Na pohon lietadla slúžia dva dvojprúdové motory CFE738, ktoré sú vystrojené digitálnym riadiacim systémom a z ktorých každý vyvíja ťah 25,6 kN. V letovej výške 11 890 metrov je maximálna cestovná rýchlosť 903 km/h. Počiatočná stúpavosť lietadla je 17,4 metra za sekundu, čo v podstate znamená, že už minútu po vzlete dosiahne lietadlo výšku 1000 metrov. Stúpanie do letovej hladiny 430 (to je približne 13 100 metrov) trvá len 27 minút. Lietadlo môže letieť v maximálnej výške 14 300 metrov. Kabína má podľa želania odberateľa osem až 14 sedadiel. S ôsmimi cestujúcimi a maximálnym množstvom paliva má Falcon dolet až 5 780 kilometrov. Dvaja piloti majú na prístrojovom paneli pred sebou štyri farebné displeje Collins Pro Line 4, na ktorých sa zobrazujú navigačné údaje a údaje o činnosti motorov a ďalších systémov lietadla. Na želanie sa montuje tzv. priehľadový indikátor, ktorý zobrazuje najdôležitejšie údaje priamo do zorného poľa pilota na predné okno. Lietadlo princa Alberta s monackou registráciou 3A-MGR je zrejme úplne nové, pretože ešte vlani lietalo s touto registráciou iné lietadlo, a to Falcon série 20F.
Lietadlá Falcon všetkých verzií sú mimoriadne obľúbenými bizjetmi - firma Dassault dodala do 64 krajín celého sveta už vyše 1 300 týchto lietadiel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.