situácii sa v pondelok podvečer ocitla rodina I. T., žijúceho na Kutnohorskej ulici v Trebišove. Podľa jeho slov to nebolo prvýkrát.
Ako uviedla jeho manželka, v byte bývajú už štrnásť rokov a s odpadom majú problémy už tretí rok. Najhoršie je to počas dažďov, ktoré upchatá kanalizácia nedokáže odviesť. Výsledkom je 4-5 centimetrová vrstva toho najhoršieho kalu, ktorý vytláča nielen do pivničných priestorov, ale aj do bytu na prvom poschodí. "V pravidelných intervaloch voláme havarijnú službu trebišovského OSBD. Prídu, pretlačia a odídu. O niekoľko týždňov sa situácia zopakuje. Od začiatku roka je to už asi piaty raz. Viete si predstaviť ten smrad? Nehovoriac o tom, že drevený obklad v predsieni máme do výšky kolien navlhnutý a koberce sme už niekoľkokrát menili. Kúpili sme aj novú toaletu a vymenili vaňový sifón, ale nepomohlo to. Podľa mňa nie je zdroj neustáleho vytláčania odpadu u nás," uviedol pre náš denník I. T., ktorý si však neželá byť menovaný.
Nepoprel, že vyriešenie problému by mu veľmi pomohlo. Jeho neobvyklá reakcia pri otázke, ako sa volá, je skvelou ukážkou zvláštnych predstáv niektorých čitateľov o spolupráci s médiami. Očakávajú síce pomoc, ale inkognito. Napriek jeho postoju sme oslovili aj predstaviteľov OSBD. "Menšie havarijné stavy si riešime sami, väčšie nám subdodávateľsky likviduje trebišovská firma HYDRO, s. r. o. O problémoch na Kutnohorskej ulici vieme. Myslím, že dotyční nájomníci by mali sledovať varovné signály zlé splachovanie, neodtekanie vody vo vani oveľa skôr, ako im zaplaví byt a nie až vtedy, keď je už neskoro," vyjadril sa ekonomický námestník OSBD Ing. Andrej Šalitroš.
Podľa majstra údržby Dušana Urbana neustále upchávanie odpadu spôsobuje hádzanie rôznych nerozpustných predmetov do kanalizácie. Neraz z nej vraj vyberajú kamene, detské autíčka, pilníky, dámske vložky, minule to bolo dokonca celé kurča. "V každom prípade by pomohlo, keby si bytovka oficiálne podala žiadosť o vybudovanie vonkajšej zbernej šachty. V kritických situáciách by odpad vytláčalo mimo nej a nie do bytov," skonštatoval D. Urban. Dodal, že zdroj opakovaných problémov môže byť aj vo vzdialenejších kanalizačných rozvodoch, ktoré nespravuje OSBD, ale VVaK. "Niekoľkokrát sme im dávali podnet, ale často zostal bez odozvy," uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.