Japonská spoločnosť s nemeckou účasťou - Matsushita Audio Video Slovakia je zameraná na výrobu čiernej techniky značky Panasonic.
Jej prevádzkové miesta sa nachádzajú v Starej Ľubovni, Námestove a Krompachoch. Do posledne menovaného mesta prišla táto spoločnosť v čase keď Krompachy pýšiace sa slávnou priemyselnou minulosťou padali na dno ekonomickej a sociálnej priepasti. Matsushita teda patrí v súčasnosti k podnikom, ktorého bránou denne prechádza 1 105 zamestnancov z Krompách a blízkeho okolia.
Súčasný riaditeľ krompašskej Matsushity Jens Uwe Niemeyer na otázku, aké špecifiká sú typické pre slovenského robotníka a či sa mu nebodaj dá niečo vytknúť, odpovedá: "Na rozdiel od nemeckého zamestnanca, Slovák zaostáva v efektivite práce, a to so značným rozdielom. Podobná situácia sa týka aj rýchlosti v riešení problémov."
Nemecký vrcholový manažér však v tomto prípade nechce svoj konštatovanie nechať osamotené a vyhradzuje si právo povedať ale... . "Na druhej strane mladí ľudia sa nemali od koho poriadne naučiť vykonávať túto prácu. Verím však tomu, že tento rozdiel veľmi rýchlo dobehnú. V našej spoločnosti bez pochyby už teraz pracuje veľa ľudí, ktorí svoju prácu vykonávajú na sto percent," dodáva J.U. Niemeyer.
Absencia skúsených a starších "fachmanov" je v Krompachoch podmienená silnou tradíciou týkajúcej sa ťažkého strojárstva. To znamená, že Matsushita v rámci svojho podnikania vstupovala do Krompách s vedomím, že väčšinu svojich zamestnancov bude musieť zaúčať práci s jemnou elektronikou.
Najväčšie starosti a s tým súvisiace riziko zníženia výrobnej kvality spôsobujú vedeniu spoločnosti absentujúci pracovníci. "Za posledné obdobie vykazujeme až 10 percent zamestnancov, ktorí sú priemerne dva až päť dní práceneschopní," vysvetľuje riaditeľ krompašskej pobočky. V nemeckých pobočkách sa však krátkodobé absencie z dôvodu choroby pohybujú na úrovni štyroch percent. "Neverím, že Slováci sú viac chorí ako iný národ. Musíme preto analyzovať, prečo v našej firme vládne táto situácia a akým spôsobom sa dá riešiť," načrtáva jedno z východísk J.U Niemeyer.
Chorobnosť sa totiž veľmi negatívne podpisuje pod hospodárenie spoločnosti. Napríklad, ako ďalej špecifikoval riaditeľ, práceneschopného robotníka musí zastúpiť jeho kolega, prípadne musia kvôli tomuto stavu zamestnať nové sily. "Pre nás to znamená zvýšenie nákladov. Konkrétne ide o zaškolovanie a chybovosť výrobkov," dodal J. U Niemeyer.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.