kondícií. Temperamentne sa zapájali do diskusie a svoje príspevky gradovali ako v kvalitnom hollywodskom filme. Ale najviac ich dostal do varu na prvý pohľad nevinne vyzerajúci bod, a to návrh na použitie finančných prostriedkov z rezervného fondu MČ v roku 2002.
"Je taká možnosť odkúpiť od rímskokatolíckej cirkvi panely za 300-tisíc, ktoré by sa použili v projekte, vypracovanom Ing. Arch. Borisom Hajduom. Týka sa výstavby 5 ohnísk a prístupovej cesty v našom lesoparku," predostrel návrh na vyčlenenie ďalšej položky z rezervného fondu starosta MČ Dargovských hrdinov Ladislav Lumtzer.
V tábore poslancov to zašumelo. V pôvodnom návrhu sa totiž uvažovalo len o sume 200-tisíc korún na výstavbu sobášnej siene a na finančnú položku, ktorá pokryje časový nesúlad medzi príjmami a výdavkami tohtoročného rozpočtu. Projekt poslancom vysvetlil aj B. Hajdu, ktorý však bol sám zjavne prekvapený. "Nečakal som, že sa to bude riešiť hneď teraz. Ide o 200 kusov panelov veľkých 240 krát 240 centimetrov."
Furčania boli pobúrení najmä tým, že starostov návrh neprešiel komisiami, ani miestnou radou. "Starosta je scestovaný človek, tak by mal vedieť, že takéto veci ťažko prejdú bez náležitého postupu," vyjadrila to za väčšinu z nich Gabriela Pflegerová. L. Lumtzer sa snažil obhájiť tým, že túto ponuku dostal až po zasadnutí miestnej rady a musí sa o tejto veci rozhodnúť do zajtra. "Ak tento návrh nepodporíme, v konečnom dôsledku budeme stratoví. Panely nám stiahnu, sú totiž v hodnote 800-tisíc korún a my ich môžeme mať za 300-tisíc."
Toto vysvetlenie však poslanci považovali za ultimátum a vtedy sa začala tá pravá slovná prestrelka.
"Pán starosta, neklaďte nám nôž na krk. My sme už cirkvi darovali dosť a môže nám aj cirkev niečo darovať," zareagovala Viera Buzássyová. Jej príspevok odmenili mnohí poslanci aplauzom. Ide totiž o to, že panely pochádzajú z výstavby rímskokatolíckeho kostola a na tento účel predala MČ cirkvi skelet za symbolickú korunu. Okrem toho v minulosti cirkev dvakrát podporili dotáciou po pol milióne korún.
S vystúpením nesúhlasili poslanci za KDH, ktorí argumentovali veľmi emotívne. Poukazovali na to, že je tu viac ako 90 percent pokrstených občanov a tiež sú obyvateľmi sídliska. Celá debata sa zvrhla na demagogické obviňovanie, kto je boľševik, kto je cirkevník a podstata problému sa úplne stratila. Korunu všetkému nasadil poslanec Františk Balún. "Dávam pozmeňujúci návrh, aby sa nepodporila dotácia 200-tisíc korún na sobášnu sieň, keďže nebude slúžiť cirkevníkom." Po tomto príspevku už dal starosta L. Lumtzer hlasovať o skončení diskusie, pretože rozvášnení poslanci by sa na túto nepodstatnú tému bavili snáď do rána. Návrh na nákup panelov nakoniec neprijali, prešiel len pôvodný.
Ďalším bodom, ktorý poslancom opäť zdvihol adrenalín, bol prechod pôsobnosti z orgánov štátnej správy na obce na úseku škôl a predškolských zariadení. Kým prechod kompetencii na úseku sociálnej pomoci schválili v podstate bez pripomienok (išlo o prevádzku strediska SOS), škôlky poslancov rozvášnili. V tejto MČ je ich spolu osem, prechod sa však týka len troch, lebo zvyšných päť má právnu subjektivitu. Podľa zákona prechádzajú od 1. júla škôlky do kompetencii obci, v tomto prípade mesta, ale môžu ich do svojej správy prevziať i mestské časti. Poslancom sa zdal tento návrh nelogický najmä z dôvodu nejasných finančných vzťahov a po dlhšej diskusii prechod kompetencii z mesta na MČ v prípade škôlok zamietli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.