spoločnosti SGS Slovakia Ladislava Papíka, certifikát systému riadenia kvality ISO 9001:2000.
V súčasnosti ide o najväčšiu pekárenskú spoločnosť na Slovensku, ktorá zároveň oslávila 10 rokov od založenia akciovej spoločnosti, hoci existencia výroby má hlboké historické korene. Už v 60-tych rokoch totiž fungovala ako Východoslovenské pekárne a cukrárne Košice, závod Prešov.
"V kupónovej privatizácii sa vyprofilovali vlastnícke vzťahy a majoritnými vlastníkmi sa stali fyzické osoby a spoločnosť Belar. Mnohí nám do roku 1993 predpovedali skorý koniec, ale podarilo sa nám získať stratené pozície na trhu zmenou obchodnej politiky a rozšíriť predaj na celý východ Slovenska," uviedol V. Šofranko pri preberaní certifikátu. Neskrýval, že nová situácia je pre nich zaväzujúca najmä v tom, aby udržali a ešte zvýšili úroveň kvality. Tá je totiž, ako to už u výrobkov dennej spotreby býva, neraz kritizovaná. "Kvalite chleba, futbalu a politike u nás rozumie každý," dodal vtipne.
"Za týmto zdanlivým kusom papiera je tvrdá práca celého pracovného kolektívu na budovaní systému kvality a jej záruk v pekárenstve. Je to prvá firma na Slovensku, ktorej sa to podarilo a urobili tak prvý krok k tomu, aby mohli predávať na veľkom európskom trhu," zdôraznil počas odovzdávania v prešovskom hoteli Dukla L. Papík.
Pripomíname, že ŠpaC v súčasnosti zamestnáva 520 pracovníkov vo výrobných prevádzkach v Prešove, Bardejove, Stropkove a vo Svidníku, pričom vlani sa priemerná mzda pohybovala na úrovni 11 800 korún. Ročne vyprodukujú 9,5-tisíc ton chleba, 7-tisíc ton pečiva, 400 ton cukrárenských výrobkov, a 1200 ton doplnkových výrobkov. Pred dvoma rokmi zahájili výrobu mrazených pekárenských výrobkov, ktorými zásobujú celý slovenský trh, ale presadili sa aj v Českej republike. Ročne ide o 500 ton týchto výrobkov. V tržbách to celkom predstavuje zhruba 400 miliónov korún.
V posledných rokoch najviac prostriedkov investovali do technológie v snahe zvýšiť kvalitu, ale aj do vozového parku, ktorý sa rozrástol na 55 rozvozových vozidiel. Na otázku, aké plány má manažment do budúcnosti, reagoval riaditeľ V. Šofranko slovami: "Udržať si kvalitu klasickej výroby a rozšíriť predaj vo všeobecnosti, ale aj zvýšiť výrobu mrazených pekárenských výrobkov."
Opýtali sme sa tiež na jeho názor na to, či pri priemyselnej veľkovýrobe majú šancu v budúcnosti uspieť aj malé prevádzky, ktorých je v súčasnosti takmer ako maku. Zaujímalo nás to najmä z hľadiska cenovej konkurencie, ale aj rôznorodosti výrobkov. "Dovolím si tvrdiť, že hoci nemáme najnižšie ceny, sú veľmi prijateľné. Čo sa týka malých pekární, myslím si, že všetci dobrí výrobcovia sa na trhu udržia. Každý z nich musí presvedčiť predovšetkým kvalitou a potom má perspektívu. Už nikdy nebude existovať monopol jedného výrobcu," povedal nám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.