na prokuratúru podala Asociácia súkromných lekárov (ASL) na základe petície, ktorá medzi súkromnými lekármi kolovala zhruba dva mesiace. Ako dôvod ASL uviedla, že v ústave sa určuje rovnosť zdravotníckej starostlivosti, ale štát za svojich poistencov platí zhruba polovicu priemerného poistného ekonomicky
aktívneho človeka. Podľa vyjadrenia prezidenta ASL Ladislava Pásztora sú v tejto súvislosti všetky zdravotnícke zákony protiústavné. Dodal, že najvhodnejšie a spravodlivé by bolo, keby štát platil za deti, dôchodcov a nezamestnaných 14 percent z minimálnej mzdy. Dlh štátu na poistnom už totiž tvorí 10 miliárd korún a stále sa zvyšuje.
"Štát určil percento z vymeriavacieho základu, ale keby platil za svojich poistencov o dvesto korún viac, tak by neexistoval žiaden dlh," povedal nám včera v tej súvislosti regionálny koordinátor ASL pre okresy Prešov a Sabinov MUDr. Dušan Lipták. Zdôraznil, že aj v tomto regióne sa privátni lekári pripojili k petícii, hoci nám nevedel povedať presné číslo aktérov.
Keďže štát je najväčším dlžníkom zdravotných poisťovní, zaujímalo nás, akú platobnú disciplínu majú v súčasnosti regionálne pobočky. "Čo sa týka Všeobecnej zdravotnej poisťovne meškanie je asi 14-dňové. Faktom je, že iné, ako by sa očakávalo, nehovoriac o tom, že nám znížili kapitácie podľa veku pacientov. Vzhľadom na to, že má od 60 do 70 percent poistencov, zníženie príjmov je neodškriepiteľné. Ostatné poisťovne majú maximálnu lehotu takých 45 dní a na to sme si už zvykli. Našťastie v tomto regióne platby prichádzajú síce s meškaním, ale pravidelne," dodal.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.