"Manažment poľovníctva v podmienkach chránených území". Jeho cieľom bolo poskytnúť aktuálne informácie a skúsenosti z výkonu práv v poľovných revíroch v chránenom území. Jedným z odborných garantov podujatia bol Árpád Kavečanky, vedúci odboru pozemkového, poľnohospodárstva a lesného hospodárstva OÚ v Rožňave a vedúci sekcie pôdohospodárstva strany Smer v Košickom kraji.
Aký je hlavný prínos tohto seminára?
"Seminár sa netýka iba poľovníkov, ale i širokého okruhu poľovných združení, vlastníkov poľovných pozemkov, odborných poľovníckych inštitúcií a štátnej správy v oblasti poľovníctva. Hlavným prínosom pre týchto zainteresovaných ľudí je, aby sa oboznámili s niektorými obmedzeniami svojej činnosti a novými povinnosťami vyplývajúcimi zo zákona o ochrane prírody a krajiny."
Sú nové obmedzenia kvôli vzniku národného parku radikálne, alebo sa poľovníckej obce veľmi nedotknú?
"V súčasnej dobe sa to ešte až tak neprejavuje, pretože hoci bol park už vyhlásený, ale ešte nie sú schválené a uvedené do praxe všetky vyhlášky a ďalšie súvisiace právne normy. V nasledujúcich rokoch však obmedzenia budú dosť radikálne. Dôjde k zákazu lovu niektorých druhov poľovnej zveri. Zákaz sa bude dotýkať i niektorých poľovníckych činností."
Čo, ak z dôvodu zákazu lovenia niektorých druhov zveri na území parku dôjde k ich premnoženiu?
"Každý druh zveri, ktorého lov bude zakázaný alebo radikálne obmedzený, bude v takom prípade možné uloviť iba udelením výnimky. Čiže klasický byrokratický postup, ku ktorému sa budú vyjadrovať ministerskí úradníci, správa národného parku a ďalší. Doteraz platili vyhlášky o dobe lovu a ochrany poľovnej zveri na každý druh zvlášť."
Okrem toho, že pracujete v štátnej správe, ste aj aktívny poľovník. Ako vnímate nastávajúce zmeny?
"Najmä v najbližších rokoch to bude veľký zásah do praktickej činnosti poľovníkov."
Napríklad?
"Jednou z našich hlavných činností je starostlivosť o zver a jej kŕmenie, ale i kosenie lúk a príprava sena na zimné obdobie. Tieto spomínané činnosti budú viac-menej zakázané. Nebudeme môcť v parku stavať kŕmelce a podobne. Bude to mať dopad na našu prácu, lebo na jednej strane je povinnosťou poľovníkov starať sa o zver, ale na opačnom póle tu budú obmedzenia. Ak zver nebude mať dostatok krmiva, prejaví sa to i na lesnej a poľnohospodárskej pôde, kde vzniknú určité škody na porastoch a rastlinných kultúrach. Prísne zákony v národnom parku predstavujú dvojsečnú zbraň. Striktné zákazy určite nie sú dobré."
Poľovníci sú zároveň i ochrancami prírody. Ozvali sa však aj negatívne hlasy proti parku.
"Vznik Národného parku Slovenský kras určite nie je zlá myšlienka, len spôsob vyhlásenia a následné nové podmienky, za akých sa ochrana vykonáva, nie sú dobré. Navyše, vyhlásenie sa udialo takmer ilegálnym spôsobom. Tvrdím to z pohľadu poľovníkov a vlastníkov lesných a poľnohospodárskych pozemkov v dotknutej oblasti, s ktorými vopred nikto nerokoval. Vyhlasovať národný park v tak ľudskou činnosťou dotknutom území nebolo celkom šťastné. Mám na mysli najmä kameňolomy. Načo nám je taký národný park, ktorý nedokážeme ochrániť?"
Niekedy sa javí, že ochrana prírody je samoúčelná a aj národný park s veľkým množstvom zákazov a príkazov, slúži viac byrokracii, ako bežným občanom. Súhlasíte?
"Aj ja mám ten pocit. Väčšina týchto zákazov je značne prehnaných. V susednom Aggteleku v Maďarsku sa národný park správa ako podnikateľský subjekt, ale zároveň prírodu aj ochraňuje. U nás sa všetko ženie cez striktné zákazy."
Autor: pk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.