predovšetkým zadržiavače vlhkosti, boli pre nás vždy samozrejmosťou. Lesy sú prosto nenahraditeľné. Je preto obrovskou hanbou, že sú devastované nekonečnými ťažbami, holorubmi, ako aj necitlivým prístupom poniektorých egoistických jedincov, ktorých napriek ziskuchtivému konaniu evidentne netrápia výčitky svedomia. Samozrejme, že bežný konzumný človek si nekladie otázky typu: "Čo bude ďalej?", alebo: "Čo sa stane ak budeme takto pokračovať?" Ľudia upadli do akejsi apatie, veď koho by mali trápiť nejaké lesy? Dá sa z nich najesť? Je smutné, že ľudí otázky životného prostredia netrápia, pokiaľ sa ich bytostne netýkajú. Ak by však vybuchla jadrová elektráreň, každému by sa to zdalo ohromne dôležité. Tento problém je však tu, či chceme, alebo nie. Radi pred tým zatvárame oči, aby sme si mohli myslieť, že všetko je v poriadku, ale občas sa stane niečo, čo tento zdanlivý pokoj naruší. Ako napríklad v ten slnečný 21. jún, kedy sa v Prešove konala manifestácia za vyhlásenie prvej súkromnej lesnej rezervácie v strednej Európe pod názvom "Vlčia". Vlčia práve preto, lebo o jej vznik sa plnou mierou zaslúžilo lesoochranárske združenie Vlk, sídliace v Prešove, ktoré pred niekoľkými rokmi vyhlásilo zbierku, v ktorej ste si mohli za 1000 korún kúpiť symbolický strom. Ľudia si tieto stromy kupovali pre seba, alebo ho mohli darovať svojim najbližším k sviatku. Takýmto spôsobom sa teda nazbieralo neuveriteľných 3,2 mil. korún. Vlci si kúpili 21 hektárovú časť lesa v Čergovskom pohorí, ktorá sa vyznačuje unikátnou jedľovo-bukovou stavbou lesa. Tieto prirodzené lesy by sa mali stať zdrojom obnovy stability slovenských ekosystémov. Súkromná rezervácia "Vlčia" by sa tak stala prvou rezerváciou tohto typu v Európe. Ale nestalo sa tak. Napriek všetkým vybaveným formalitám, vrátane listu vlastníctva a povolenia Ministerstva životného prostredia, chýba ešte jeden podpis. Väzí to na Krajskom úrade v Prešove, ktorý už tri roky blokuje túto chvályhodnú občiansku iniciatívu. Ako protiargumenty prezentuje Krajský úrad v Prešove tieto tri dôvody:
1. Otázka vlastníctva - dosť diskutabilné, zohľadniac fakt, že spochybňujúci dokument sa k vlkom nedostal.
2. Nedoriešená problematika ochranného pásma.
3. Filozofia vlka (ktovie prečo Krajskému úradu prekáža fakt, že vlk sa rozhodol, že na svojom vlastnom pozemku nechce ťažiť).
Čo dodať? Opäť sa ukázalo, že niekedy je úradník najväčším pánom. Sklamaným vlkom neostalo nič iné, ako vyhlásiť si na svojom území svoju rezerváciu aj bez povolenia úradov. A tak sa "Vlci" v horúce piatkové popoludnie vybrali do Čergovských lesov, aby tam v sobotu vyhlásili toľko očakávanú rezerváciu a oslávili letný slnovrat. Ktovie, ako sa situácia vyvinie ďalej. Je však smutné, že napriek ochote Vlkov podriadiť sa právnym normám štátu, je súhlas pána Polačka z Krajského úradu v Prešove v nedohľadne. Aj keď ministerstvo životného prostredia tento návrh schválilo, zdá sa, že prešovská byrokracia bude trvať stále na svojom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.