vydierania kandidátskych štátov.
Cimoszewicz bez diplomatickej zdvorilostnej rétoriky odmietol postup, v rámci ktorého by EÚ tlačila kandidujúce krajiny k múru odkladaním komplikovaných otázok - ktoré sú i tak na rokovacom stole - na "poslednú chvíľu". Zdôraznil, že ak vznikne potreba, bude Varšava negociovať tak dlho, kým v sporných oblastiach nedosiahne prijateľné výsledky.
"Sme pripravení požiadať aj o predĺženie vstupných rozhovorov. Nedovolíme, aby nás vydierali. Ak má vlak odísť o 19.10 h, odíde povedzme o 19. hodine 30 minúte," povedal šéf centrály poľskej diplomacie.
Na výroky Cimoszewicza vzápätí reagoval prezident Aleksander Kwasniewski. "Tu treba rozlišovať. Chceme splniť plán, ktorý sme si predsavzali. My i Európska únia. Politická vôľa je. Pravdaže existuje množstvo technických detailov, ktoré je potrebné ešte dohodnúť, doriešiť. No veľa európskych lídrov je presvedčených, že vlak má určený dátum i čas odchodu. S odchodom by sme mali by presní. Od toho závisí naša spoločná európska vierohodnosť," uviedol najvyšší predstaviteľ Poľska.
"Na druhej strane to, čo povedal minister Wlodzimierz Cimoszewicz, je našou odpoveďou či reakciou na istý druh, formu vstupných rokovaní, ktoré môžu byť použité. Čo znamená odkladať zložité rozhodnutia. Doviesť situáciu až do momentu, keď bude málo času, prinútiac nás k prijatiu podmienok, ktoré z poľského uhla pohľadu nemusia byť pre nás zodpovedajúce či výhodné," podčiarkol prezident Kwasniewski.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.