potvrdili, že ho v ten deň operovali a že do piatku sa má jeho stav stabilizovať. Dovtedy mal ležať na samostatnej izbe kardiochirurgického oddelenia, po tomto dni ho chceli previesť do bežnej, dvojlôžkovej izby. Jeho slabé srdce to však nevydržalo.
Nikdy sa nešetril
Alexander Rezeš mal vzácnu chorobu - rozšírené srdce. Možno by sa to dalo dokonca vysvetľovať dvojzmyselne, aj v ľudskom význame. Mnoho ľudí môže rozprávať, že im Rezeš finančne aj inak pomohol. V lekárskej terminológii ide pri termíne rozšírené srdce o veľké srdce s obmedzenou činnosťou. Mal zväčšené srdcové predsiene a čiastočne aj komoru. Hoci ho viacerí upozorňovali, nech sa šetrí, nedával na ich rady. Bol známy tým, že to vedel v spoločnosti poriadne roztočiť.
Keď boli VSŽ majiteľmi futbalového klubu 1. FC Košice a predtým pražskej Sparty, viedli jeho kroky po vyhraných zápasoch vždy do spoločnosti, kde sa tancovalo a pilo takmer do rána. V médiách sa často objavovali informácie o tom, kde a na ktorej diskotéke bol Rezeš videný. Hýrivý život, ktorý so šetrením vlastného zdravia nemal veľa spoločného, mu bol miestami dosť blízky. Ani alkohol nevyberal podľa svojho zdravotného stavu - pil tequilu. Častým Rezešovým spoločníkom bol spevák Jožo Ráž, ktorý robil kampaň HZDS v časoch, keď bol "Šaňo" šéfom volebnej kampane.
Matka Rezešovho najmladšieho dieťaťa Gabriela Haršányová po Rezešovom kolapse vyhlásila: "Nevidím najmenší dôvod ľutovať ho. Celé roky vie o tejto vážnej diagnóze. Svoju životosprávu však tomu neprispôsobuje. Keď sa dá, funguje: bary, baby, alkohol."
Pochopiteľne, vtedy ešte nik nepredpokladal, že podnikateľ by mohol skutočne zomrieť. Málokedy sa takým plastickým a smutným spôsobom potvrdzuje pravidlo - Za peniaze si zdravie nekúpiš.
Ako to vyzeralo v nemocnici
Keď sme v utorok, krátko po Rezešovej operácii chodili po 20. poschodí oddelenia kardiochirurgie všeobecnej nemocnice vo Viedni, nič nenasvedčovalo tomu, že ktosi bojuje o život. Sestričky si poobede potichu vykonávali svoju prácu, okrem lekárky ich tam bolo päť a všetky boli pri pacientoch na izbách.
Známky prítomnosti exministra sa neprejavovali ani prítomnosťou bodyguardov. Kým v Bratislave vždy stepovali pred nemocničnou izbou minimálne dvaja, vo Viedni nebol ani jeden. Nik z personálu netušil, že práve operovali bývalého člena slovenskej vlády. Do operačnej sály šiel v utorok ako prvý.
Je možné, že s Rezešom bola krátko pred zákrokom len jeho rodina - celý týždeň bolo vídať ich vozidlá pred bratislavskou vilou na Kramároch. Podľa našich informácií boli minulý týždeň v Bratislave minimálne Eva Rezešová s dcérou.
Vila na predaj?
Práve o bratislavskej vile sa krátky čas hovorí, že je na predaj. Po tom, ako Rezešovi zlyhalo cestou do Španielska srdce a previezli ho do nemocnice, sa vynorili fámy, že jeho rodina uvažuje o predaji niekoľkých nehnuteľností. Podľa znalcov môže mať len hodnota bratislavskej rezidencie niekoľko desiatok miliónov korún. Hovorí sa, že Rezešova rodina chcela mať v prípade potreby pri sebe hotovosť.
To, či je však vila skutočne na predaj, nik oficiálne nepotvrdil. Po Bratislave sa to len šepkalo. V nenápadnom objekte s tmavou strechou a bielou omietkou bola a je stále bezpečnostná služba. Kamerové zariadenia mapuje okolie objektu dvadsaťštyri hodín denne - vnútri, aj zvonku. Je jasné, že obyvatelia domu chcú zostať v absolútnej anonymite.
Okrem tejto vily majú Rezešovci dva domy v Košiciach, jeden vraj v Banskej Štiavnici, aj rezidenciu v Španielsku. Zároveň prostredníctvom svojich firiem disponujú viacerými nehnuteľnosťami, ktoré využívajú na podnikateľské účely. Ich trhová hodnota sa odhaduje na niekoľko desiatok až sto miliónov korún.
Podľa informácií denníka SME boj o Rezešov majetok údajne začal v Košiciach už v piatok. Nie je totiž isté, či ho mal exminister všetok prepísaný na seba.
Stálo to za to?
Bývalý minister, podnikateľ a kontroverzná osobnosť novodobých slovenských dejín svoj "biznis" s osudom definitívne prehral. V roku 1998 o sebe a svojej chorobe povedal: "Som človek, ktorý buď ide na plný plyn, alebo na žiadny. Tak sa mi stalo, že som sa ‚vylágroval'. Nebol som k sebe príliš zodpovedný, nenašiel som si čas na životosprávu. Preto mi takmer odišlo to najdôležitejšie - srdce. Zachránili ma voperovaním strojčeka a nastala istá stabilizácia. Na základe rôznych stresov sa mi srdce začalo nenormálne zväčšovať a dostal som sa medzi kandidátov na transplantáciu. Päťdesiatka má byť vek, v ktorom má človek dozrieť, a preto dúfam, že aj ja som už dozrel a začnem manažovať aj svoje telo."
Svoje predsavzatie splniť nestihol.
Autor: mbč, rom, dam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.