Korzár logo Korzár

Waldemar Matuška - pán spevák s aurou jedinečnosti

Praha (ČTK) - Waldemar Matuška vyčnieval od 60. rokov svojim spevom, temperamentom i exotickým zjavom čiernovlasého a fúzatého barda nad svojimi

generačnými kolegami. Českej scéne popri Karlovi Gottovi dominoval až do svojho odchodu do zámoria v roku 1986, keď sa usadil na slnečnej Floride. Aj keď by si mohol Matuška užívať pokojnú starobu, do Čiech sa stále vracia a práve teraz tu absolvuje turné k svojim sedmdesiatinám, ktoré oslávi zajtra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niektorí Waldovi fanúškovia možno považujú 80. roky a koncerty so súborom K.T.O. v jeho kariére za tie najchudobnejšie, milovníci country si ale môžu myslieť pravý opak. Napriek tomu to bol pre všetkých šok, keď sa z novín na sklonku roku 1986 dozvedeli o "morálnom páde jedného speváka". Veď, čo mu tu chýbalo? Zaistená existencia s titulom zaslúžilého umelca, pekný podkrovný byt na Václavskom námestí, mercedes... a spievať predsa tiež mohol. Napriek tomu Matuška v 54 rokoch vymenil zatuchnutosť normalizačného Československa za slobodný život inde.

SkryťVypnúť reklamu

Spevák k dôvodom odchodu do exilu s typickým humorom a nadhľadom kedysi podotkol: "Ak má mať Waldemar junior červeného brata, nech je to radšej indián." Príslušníci tohoto etnika na Floride by iste pritakali svojim typickým: "Howgh!" Pre Matušku tá povestná kvapka prosto v roku 1986 pretiekla. Rodina prekonala ťažké začiatky, Waldemar však odvtedy trpí ťažkou astmou. Aj takto chorý pre krajanov v Amerike usporiadal niekoľko turné.

Uhrančivý pohľad, ktorému podľahla nejedna žena, Matuška ani v pokročilejšom veku nestratil a to se dá povedať i o jeho chuti stálo naživo spievať. Ako konštatuje - nič iného vlastne ani nevie. Hlavne to ale robí kvôli ľuďom, s ktorými vie nadviazať kontakt ako málokto. Keby ho to nebavilo, vždy môže rozposlať nahrávky so starými hitmi svojim priaznivcom, ktorých má v databázi, po celej zemeguli. A len odpočívať s priateľmi, užívať si more, dýchať blahodarný floridský vzduch a mať o seba postarané.

SkryťVypnúť reklamu

Taký ale košický rodák nikdy nebol. Vždy si išiel vytrvalo za svojim, aj keď by sa mohlo zdať, že jeho úspech přišiel akosi sám od seba. Ako neduživý a na pľúca slabý vyučený sklár sa chcel silou - mocou presadiť u Moserovcov v Karlových Varoch. Poradili mu, nech skúsi niečo iné, lebo že sa ufúka na smrť. Zvolil teda muziku - vie, mimochodom, dodnes skvele zabrnkať na bendžo, gitaru i basu - ale i v tejto profesii sa Matuška presadzoval len postupne.

Hral v rôznych kapelách folklór, dychovku, tanečnú hudbu, vďaka "svojej" kapele prežil i dva roky na vojne. Urobil konkurz do Štátneho súboru piesní a tancov, pôsobil ako osvetový inštruktor v Chebe, ale stále to nebolo ono. Na konci 50. rokov sa presunul do Prahy, vystupoval v Redute, v kaviarni Vltava, jazdil po republike s Mambo kvintetom. Pri pražských produkciách sa zoznámil okrem iných s Jiřím Suchým, čo považuje za najdôležitejší životný predel.

SkryťVypnúť reklamu

Práve od Suchého totiž dostal šancu 6. februára 1960 robiť súčasť pánskeho "krovia" v Človekovi z pôjdu v novovzniknutom Semafore. A od tejto chvíle začala hvieda muzikanta, speváka a neskôr aj herca závratne stúpať. Naraz sa ukázalo, že čokoľvek Matuška svojim prirodzene znejúcim barytónom, ktorého zvoniace výšky mu závidel i hlavný rival Karel Gott, zaspieva - je hit. A mohla to byťt ľudovka, pieseň od tandemu Suchý -Šlitr alebo prevzatá americká odrhovačka - ve Waldovom podaní to boli perly.

V roku 1963 prešiel do Rokoka, kde obstál i herecky v deviatich hlavných úlohách, hosťoval v Národnom divadle, neskôr účinkoval u Václava Hybša a nakoniec s kapelou K.T.O. Nezmazateľnú stopu zanechal tiež v 22 filmoch. V populárnych dueteoh vedľa neho rástli Hana Hegerová, Eva Pilarová, Marta Kubišová, Helena Vondráčková a nakoniec od polovice 70. rokov i jeho tretia manželka Olga Blechová, s ktorou má 25-ročného syna Waldemara.

Vo februári 1968 povedal muž s povesťou chuligána o spievaní: "Je to koníček, z ktorého sa stalo povolanie, a napriek tomu ostal koníčkom. Tvrdím, že najlepšie môžete robiť to, čo vás baví. A ja to robím, pretože spievanie milujem." I v roku 2002 je dvojnásobný zlatý a dvanásťnásobný strieborný slávik svojej "láske" stále verný.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 381
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 579
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 352
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 343
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 556
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 248
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 530
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu