Mečiarova vláda. Vtedy mal šancu i manažment. Mohol ju kúpiť za účtovnú cenu. Napokon všetko ostalo iba po sľuboch.
Terajšia vládny garnitúra si zo zmenou vlastníka dáva tiež riadne načas. Ministerstvo zdravotníctva síce zaradilo ústav do II. etapy privatizácie, avšak kým bývalá vláda chcela za ústav stotisíce, terajšia požaduje stomilióny. "Privatizačný projekt sme na ministerstvo odoslali v októbri 2001," hovorí riaditeľ OLÚRCH Ivan Maurovič. Až do nedávna sa nedialo takmer nič. "Dozvedeli sme sa, že projekt sa pred časom posunul z Ministerstva zdravotníctva na Ministerstvo privatizácie. Odtiaľ sa nám ozvali požadovali aktualizáciu hospodárskych výsledkov," uviedol pre náš denník riaditeľ. O budúcich, či aspoň potenciálnych záujemcoch zatiaľ nepadlo ani slovo.
Tento stav však nie je pre ústav vyhovujúci. Podľa slov I. Mauroviča sa zariadenie už štyri roky nachádza v akomsi privatizačnom kŕči. Definitívne rozhodnutie o majiteľovi by znamenalo zbaviť sa bremena neistoty.
OLÚRCH v súčasnosti disponuje štyristo desiatimi posteľami, z toho je 340 lôžok určených pre pacientov s respiračnými chorobami. Zvyšok sú postele určené pacientom s očnými problémami. Riaditeľ však tvrdí, že využitá je iba polovica z celkovej kapacity, jeden pavilón je úplne mimo prevádzku. "Ako štátne zariadenie nemáme možnosť si nejako vylepšiť finančnú situáciu. Nemôžeme napríklad prenajať priestory podnikateľom. Tí potrebujú záruky, že ich nový majiteľ ponechá na mieste. Tieto im nemôžeme dať. Takisto máme problém s Českými zdravotnými poisťovňami, ktoré majú záujem s nami spolupracovať. Takisto im nemôžeme dať žiadne garancie," podotkol na záver I. Maurovič.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.