oboch dedinách chýba verejný vodovod a kanalizácia. Vodu ľudia čerpajú z vlastných studní. Jej kvalita však bola aspoň v minulosti veľmi zlá. Hygienici v nej zistili vysoký obsah dusičnanov.
V minulom roku obaja starostovia spojili sily a rozhodli sa investovať do záchytného systému na úpätí Vojňanskej hory, kde bolo objavených niekoľko prameňov. Problémom však je, že nie sú výdatné. Záchyty tiež neveľmi pomohli. "Keď je veľké sucho, tak ako teraz voda jednoducho zmizne, alebo je jej veľmi málo. Do systému sme spolu s Podhoranami investovali vzhľadom na možnosti obecnej pokladnice nemalé finančné prostriedky a zdá sa, že zbytočne," povedal nám starosta Vojňan Milan Tremba. Jeho ambíciou je priviesť tečúcu vodu do každej domácnosti, pre všetkých dvestopäťdesiatich obyvateľov obce. To by musel prameň na Vojňanskej hore mať aspoň dva litre za sekundu.
Starosti z vodou má i starosta z Podhorian Vladislav Mešár. Aj on sa spoliehal na záchyty. Na Deň vody, nosí do Štátneho zdravotného ústavu 45 vzoriek vody z miestnych studní. "Tento krát boli vzorky posúdené ako vyhovujúce, čo ma potešilo" konštatoval starosta.
Zatiaľ sa Podhorancom nepodarilo na výstavbu vodovodu zdroje z Európskych enviromentálnych fondov. Ten by podľa ich odhadov stál približne 45 miliónov korún. Riešenie problému vidí V. Mešár v pripravovanej transformácií štátneho podniku Vodární a kanalizácii na akciové spoločnosti. V nej by mal mať svoj počet akcií i obe obce, hoci nemajú na svojom území vybudovaný vodovod a kanalizáciu. "Predstavujem si to asi tak, že z akcií budú pre nás plynúť isté zisky. Z tých a nejakého úveru by sme mohli následne financovať výstavbu verejného vodovodu," dúfa starosta. Ako dodal, aj obyvatelia jeho obce majú právo na slušnejší a hlavne dlhší život.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.