vlastnosťami oplývať. Volá sa Hnutie za demokratické Slovensko a zaslúži si poriadne opľuť. Našťastie, dnešné odvolávanie Dzurindu bude už naisto poslednou estrádou tohto volebného obdobia. Trochu je otázka, že s akým výsledkom.
Situácia, v ktorej by bolo vyslovovanie nedôvery o takomto čase opodstatnené, fakticky neexistuje. Keby bol predseda vlády načapaný, ako práve preberá kufrík so šuštiacimi bankovkami, alebo ako stojí s krvavými rukami nad vyprázdneným trezorom, tak ho stiahne z obehu koalícia či politický subjekt, ktorý reprezentuje (ústava nerieši, čo sa deje, ak spácha trestný čin). Logicky to musí urobiť, pretože z vyšetrovačky sa nedá štát riadiť.
V menej závažných prípadoch, nech existujú akokoľvek vážne politické dôvody, platí zásada, ktorú vyslovil poslanec Palko: Dňom vyhlásenia volieb sa spúšťa proces odvolávania (resp. potvrdzovania) vlády (teda aj premiéra) ľudom tejto krajiny. O novej vláde rozhodne volič a je teda absurdné, aby ju na zopár týždňov nominovala snemovňa, ktorej tiež končí mandát. Nevraviac o detaile, že odchádzajúci parlament sa už nevie dohodnúť ani na tom, o ktorej hodine sa bude hlasovať, nieto na novej vládnej väčšine. Reči, napr. Moniky Beňovej, o "úradníckej vláde" na dva mesiace, sú také dristy, že by jej mali vrátiť školné na politológii, kde študuje.
Rozšíril sa názor, že HZDS treba chápať, veď každá strana sa snaží pred voľbami zviditeľniť. To je ďalší drist; prevádzka NR SR je drahá a platia ju občania za to, aby prijímala zákony. Ak občan chce ísť do cirkusu, kúpi si lístok do cirkusu. Predstava, že parlament je aréna politických gladiátorov, je správna len potiaľ, pokiaľ zápasy v nej majú zmysel. Súboj, ktorý je na programe dnes, je nezmyselný. Ešte i vtedy, keby vláda s premiérom naozaj padla. Stane sa akurát toľko, že zostane sedieť ako úradujúca. Nebude "úradnícka vláda", ale úradujúca Dzurindova. Signál do sveta, hoci to znie ako klišé, však bude hrozný.
Jediný zmysel dnešného predstavenia je ten, aby sa húf poslancov HZDS ešte raz mediálne zaprezentoval pred sobotňajším nominačným snemom, ktorý odhlasuje Mečiarov poradovník na volebnej listine. Isteže, politická zodpovednosť Mikuláša Dzurindu za vlakový tender, ktorý je oficiálnym zdôvodnením, je horibilná. Ale, ako sa už povedalo, stokrát povolanejší na vyvodenie záverov, ako NR SR s vypršaným mandátom, je v tejto chvíli volič.
Povážlivé je odhodlanie niektorých poslancov, patriacich k stranám povolebnej "americkej" koalície, návrh HZDS podporiť. Nie preto, že by sami mohli aritmeticky niečo spôsobiť. Fico a Malchárek tým však dokazujú, že im nie je cudzia politika randálu a chaosu. Hoci, najmä predseda Smeru, hlása na prvom mieste poriadok. Je pritom pozoruhodné, že ANO a Smer už za tendrový škandál politickú zodpovednosť de facto vyvodili; práve pod touto zámienkou predsa vyhlásili neprijateľnosť Dzurindu (a Smer aj Mikloša) v poseptembrovej vláde.
Darmo nové strany hlásajú nový štýl politiky, myslenie majú staré ako HZDS; zisk je viac ako pravidlá, dobré je všetko, čo nesie profit. No aký význam by už mohol mať pre ANO či Smer teraz pád vlády? Sú navyše aj hlúpi; Dzurinda s SDKÚ dnes a denne dokazujú, že vládnutím si šance nevylepšujú, ale naopak prihnojujú.
Aj ked kuloáre vytrvalo hlásia, že nič senzačného sa nestane, bláznivý čas aj okolnosti nabádajú k opatrnosti. Tesne pred voľbami môže beh vecí potratiť všetku logiku. Napríklad, prečo by si nemala významná časť poslancov SDĽ, ktorá je na nevoliteľných miestach nevoliteľnej kandidátky, vystreliť na záver z Aurory? Čo by im v takejto srandičke malo brániť? Isteže, Koncoš a spol. by ešte radi vydržali tých pár týždňov, čo ale napr. Klemens s Anteckým a Faičom z toho budú mať? Pripomeňme, že už v apríli 2000 hlasovali proti Dzurindovi Migaš, Klemens, Andrassy a Dzurák (poslední dvaja sú už našťastie mimo parlamentu). Vyhlásenie, že SDĽ bude hlasovať podľa rozhodnutia poslaneckého klubu, znie tentoraz zlovestne.
Z SOP už Hamžík a Mesiarik povedali, že návrh HZDS podporia. Im hodno veriť, už sotva vycúvajú, ako na jar pri odvolávaní Mikloša... Fakt je, že títo dvaja sa zosmiešniť už ani nemôžu. A ako sa zachová zvyšok klubu SOP? A ako stádo nezávislých? Vyzná sa v týchto zverincoch po štyroch rokoch niekto?
Odvolávanie Dzurindu sa asi vyvŕbi ako labutia masturbácia HZDS. Môže z toho byť ale aj dráma s otvoreným koncom. Keby vyšla horšia verzia, krajší záverečný tuš za koalíciou by sa veru nedal zahrať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.