ich názoru nebol zo strany školskej rady vykonaný transparentne a len rodinné previazanosti či známosti dopomohli bývalej odvolanej riaditeľke tejto inštitúcie k tomu, aby vyhrala konkurz na post riaditeľa školy. Školu totiž momentálne vedie zastupujúci riaditeľ Stanislav Žoldák, ktorý sa vo voľbách riaditeľa stal protikandidátom Evy Žegleňovej.
"Konkurz na miesto riaditeľa miestnej základnej školy organizovala bývalá odvolaná riaditeľka ZŠ Mgr. Eva Žegleňová, ktorá je teraz vo funkcii predsedníčky školskej rady, pričom sa stala i kandidátkou na riaditeľku. Konkurz vyhrala, pričom v školskej rade, ktorá ju volila, sedeli jej priaznivci. Nimi sú miestny kalvínsky farár - ona je kalvínka, zástupcovia obecného úradu - je poslankyňou obecného zastupiteľstva, kuchárka školy, ktorá mala konflikt so zastupujúcim riaditeľom S. Žoldákom. Vrcholom výsmechu však je účasť na voľbách jej synovca a zároveň člena školskej rady, učiteľa Základnej školy v Slanci. Takáto komisia mohla robiť výber akurát na riaditeľa súkromného podniku," nepáčil sa priebeh konkurzu občanom Slanca.
Podľa obyvateľov Slanca sa situácia v škole po dvoch anabázach predchádzajúcich, nie veľmi úspešných riaditeliek po príchode dočasného riaditeľa Stanislava Žoldáka stabilizovala. Ostatne, túto teóriu nám potvrdili aj na Okresnom úrade Košice-okolie. Slanecká škola sa už aj v minulosti stala terčom viacerých sporov a problémov. Ako nám povedala vedúca odboru školstva OÚ Košice-okolie Mgr. Eva Fazekašová, v oblasti proti sebe broja dve polarizované skupiny, čo už bolo neraz publikované aj v médiách.
"Pokiaľ ide o spochybnenie legitímnosti školskej rady, ja nepopieram, že tam naozaj môžu byť určité i rodinné previazanosti. Školská rada však bola legitímne zvolená. Rodičia by si však mali uvedomiť, že demokracia je o tom, že keď sa o niečom rozhoduje, vtedy treba povedať svoj názor. Mali na to priestor, aby si zvážili dôležitosť tohto orgánu, pretože práve školská rada je jediná zo zákona, ktorá má právo návrhu na odvolanie a menovanie riaditeľa. Tam mala byť väčšia pozornosť venovaná tomu, koho si do školskej rady rodičia, pedagogickí i nepedagogickí zamestnanci, ako aj obec navrhli. Skutočne tam teda môže byť osobná zainteresovanosť a stojí za zváženie, prečo bývalá riaditeľka zvolila tento postup a prečo z etického hľadiska neabdikovala na túto funkciu," hovorí E. Fazekašová a dodáva na margo učiteľa a člena školskej rady, ktorý je s E. Žegleňovou v príbuzenskom vzťahu, že účasť na voľbách bola len na jeho osobnom rozhodnutí.
"Mohol sa hlasovania nezúčastniť či zdržať. Skutočne, legitímnosť školskej rady nie je ničím spochybniteľná.
Pani Žegleňová bola v roku 1999 po predchádzajúcej kontrole Okresného úradu Košice-okolie odvolaná. Odvolali sme ju bez udania dôvodu, možno sme jej nechceli ublížiť iným spôsobom, len stiahnuť ju z funkcie. Prednosta, ktorý adresoval školskej rade list, tento fakt všetkým predostrel a umožnil školskej rade nahliadnuť do výsledkov kontroly, ktorá odvolaniu predchádzala."
Súčasného zastupujúceho riaditeľa S. Žoldáka nepodporujú len rodičia, ale aj starosta obce. Jeho práca sa pozdáva i okresnému úradu.
"Tento človek tam vykonal kus poctivej práce. Rozvinul nové pútavé aktivity. Jedinou inštitúciou, ktorá môže prehodnotiť postup konkurného výberu, je však len školská rada," tvrdí E. Fazekašová.
Okresný úrad má v zmysle zákona presne vytýčené hranice odkiaľ - pokiaľ môže zasahovať do výberového konania. Je vypisovateľom výberového konania, má byť garantom posúdenia odborných a kvalifikačných predpokladov uchádzačov.
"Pokiaľ k nám došli prihlášky, na základe týchto skutočností sme ich zvážili. Následne sme materiály odstúpili školskej rade a prednosta ako zriaďovateľ mal právo vymenovať do výberovej komisie dvoch zástupcov okresného úradu. Títo ľudia majú však iba poradný hlas a konečného hlasovania sa nezúčastnili. V tomto konfliktnom prípade by mali prebehnúť rokovania rodičovského združenia a školskej rady. Najlepšie by bolo, keby sa výberové konanie zrušilo a ponechalo v kompetencii starostu obce, ktorá sa stala od 1. 7. zriaďovateľom školy," uzavrela E. Fazekašová.
Predmetná exriaditeľka problém vo svojej kandidatúre ani v zložení školskej rady nevidí.
"Ja som pred voľbami požiadala školskú radu o pozastavenie členstva na dobu konkurzu. Veď zákon nediskriminuje členov školskej rady, aby nemohli kandidovať na post riaditeľa školy. Čo sa týka zloženia tohto orgánu, všetci členovia boli zvolení ešte v roku 1998. Keby som chcela niečo ovplyvňovať, najskôr by som si do školskej rady musela ľudí dosadiť. A to azda nik nemyslí vážne. Tí ľudia sú tam a zvolili mňa. Mohli si vybrať, slobodne sa rozhodnúť. Môj synovec je síce členom školskej rady, ale stal sa ním ešte pred mojou kandidatúrou. Kedysi som síce odvolaná bola, no dodnes nemám zdôvodnené prečo," bráni sa E. Žegleňová.
"Po predošlých peripetiách sa vzťahy v škole upokojili. Zaslúžil sa o to zastupujúci riaditeľ. Ako s chlapom sa mi s ním dobre spolupracovalo, avšak ani s E. Žegleňovou nemám problémy. Neviem dokonca, ani akou bola riaditeľkou, do vedenia školy nezasahujem," myslí si starosta Slanca Ladislav Harda.
Aj napriek tomu, že školská rada zvolila za riaditeľku školy Evu Žegleňovú, prednosta OÚ Košice-okolie Ľuboš Pastor jej návrh neakceptoval.
"Požiadal som školskú radu, aby mi predložila nový návrh. Viete, táto situácia tam vznikala už roky a mám pocit, že situáciu môže zmeniť len človek zvonku, ktorý nie je naklonený ani jednej zo znepriatelených skupín. Žiaľbohu, školské rady majú priveľké právomoci, veď ak ju tvoria miestni ľudia, aj geniálny uchádzač odinakiaľ nemá žiadnu šancu," vysvetlil Ľ. Pastor.
Výberové konanie na riaditeľa slaneckej ZŠ po prechode kompetencií, ktoré sa udialo od 1. júla a po tom, čo sa stala zriaďovateľom školy obec, zostane na pleciach starostu. Ten vypíše nové výberové konanie na miesto riaditeľa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.