zdravotníctvo i sociálnu starostlivosť. Ide o vyše 160 škôl a 30 sociálnych zariadení. "Problémom však zostávajú demimitačné protokoly, ktoré zatiaľ nie sú a riešiť treba aj školské rady, lebo niektoré mali dvojročné funkčné obdobie." Zdôraznil, že budú krajský úrad žiadať, aby v rámci delimitačných protokolov bola vytvorená finančná rezerva. "Prednosta krajského úradu Jozef Polačko síce tvrdí, že rezervu nedovoľujú hospodárske pravidlá. Ministerstvo financií má však na vec iný názor."
V tejto súvislosti spomenul kultúrne inštitúcie, ktoré prešli pod samosprávny kraj v apríli s 58 miliónmi Sk, z ktorých však už 44 miliónov bolo vyčerpaných. "Rezerva je nutná, keby sa niečo mimoriadneho udialo. Ak by vznikla havária v nejakom múzeu, môžeme ho trebárs zatvoriť, ale škola sa zatvoriť nedá," uviedol P. Chudík a dodal, že financie im zatiaľ nevytvárajú problémy, lebo dostali delimitačnú dotáciu. Na druhý polrok 2002 ide o sumu 236 miliónov korún, 111 miliónov je z nich určených pre školstvo.
Následne sa novinári zaujímali o osud 13 pracovníkov krajského úradu, ktorí podľa tvrdenia krajského zástupcu Milana Ambróza v zmysle zákona s agendou mali k 1. júlu byť oddelimitovaní do stavu pracovníkov úradu samosprávneho kraja, ale ten ich odmietol. Chudík k problému uviedol, že ešte v apríli písomne požiadal krajský úrad o menný zoznam pracovníkov a pracovnú náplň tých pracovníkov, ktorých kraj mieni oddelimitovať na samosprávny kraj. "Odpoveď neprišla. Teraz po dvoch mesiacoch nám prednosta Polačko posiela do stavu zamestnancov, medzi nimi je napríklad z odboru zdravotníctva Andrej Havrilla s 0,3-percentným pracovným zaradením a krajská farmaceutka Obšatníková, tiež s 0,3-percentným pracovným úväzkom."
Predseda zdôraznil, že tabuľkový 0,3-percentný pracovný úväzok ani preberať nemôžu. Tiež poznamenal, že Havrilla je dokonca poslancom krajského parlamentu, teda zamestnancom samosprávneho kraja byť nemôže. "Takže ľudí sme vrátili na krajský úrad. Asi sme urobili dobre, lebo obratom sme dostali návrh dohody, ktorú s nami chce Polačko podpísať."
Chudík však zdôraznil, že Polačko nemôže určovať, kto bude na samosprávnom kraji pracovať. Zároveň uviedol, že medzi zamestnancami, ktorých mu poslal Polačko napríklad zo školstva, nebol žiadny metodik. "Zato sú tam pracovníci prierezových činností, teda takí, čo v rámci školstva mali na starosti financie, civilnú obranu, či investície. Na samosprávnom kraji však nepotrebujeme investičného pracovníka so stredoškolským vzdelaním, keď tu máme troch inžinierov." Ako poznamenal, záležitosť riešili tak, že poslali Polačkovi list, v ktorom mu oznámili, že pre tento rok pre samosprávny kraj majú určený limit pracovníkov v počte 97 a preto sú nútení viacero činností kumulovať. "Pripravili sme však pracovné dohody pre pána Oršuláka a Ing. Kulmanovú z odboru zdravotníctva, pre Mgr. Kapustovú z odboru sociálnych vecí a sme ochotní prijať z prierezových činností p. Malinovskú, p. Chudíkovú a Ing. Dušenkovú."
Dodal, že záujem majú ešte o Ing. Laskovskú, ktorá je odborníkom v informatike. "Ostatných nadbytočných zamestnancov si bude musieť Polačko poriešiť sám," skonštatoval predseda Chudík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.