Komunisti vymenili kosák a kladivo za nové "americké" logo
Humenné a okolie je pre komunistov stále zemou zasľúbenou. Pochádza odtiaľ podpredseda ústredného výboru Ivan Hopta, v hornom Zemplíne má strana aj
Štefan Frimmer
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
nemálo priaznivcov. Tí najskalnejší, poväčšinou dôchodcovia, prišli pred pár dňami do centra mesta na stretnutie s lídrom KSS a zaťom bývalého tajomníka UV KSČ Vasiľa Biľaka Jozefom Ševcom (na snímke). Ten hneď na začiatku nezostal nič dlžný svojej povesti keď vyhlásil, že "tohtoročné voľby budú zmanipulované. Nebudú slobodným prejavom vôle občanov, pretože v nich pôjde len o peniaze".
Nemohli sme teda začať inak ako otázkou, či nemá šéf komunistov pocit, že práve voľby do roku 1989 boli manipulované a ľudia nemali možnosť slobodne sa rozhodnúť.
"Ja som mal vtedy menej rokov a či som to chápal, tak, alebo onak nie je dnes podstatné. Bol tu iný politický systém".
Bol podľa vás demokratický?
"A dnes je demokratický? Podľa mňa nie"
Vzápätí sa J. Ševc posťažoval na nezáujem médií o komunistickú stranu a snahu nálepkovať ich a označovať za starú stranu, či extrémistov. Ako si však má verejnosť vysvetliť vyhlásenia niektorých popredných predstaviteľov KSS, ktorí šokovali tvrdením, že vstup do NATO bude znamenať smrť Slovenska, alebo že ide o fašistickú organizáciu?
"To je vždy vec názoru. Ak je však reč o NATO, my ho pokladáme za prežitok studenej vojny. Keď sa hľadali nové modely kolektívnej bezpečnosti, zastalo sa na pol ceste. Vieme si predstaviť kolektívnu bezpečnosť aj mimo štruktúr, akými je NATO", tvrdí sebaisto Jozef Ševc. Ako dodal, súčasná podpora vstupu Slovenska do NATO, ktorá je podľa viacerých prieskumov na úrovni 60 percent je umelá a v referende o vstupe by bola podpora oveľa nižšia.
Zatiaľ čo slovenskí komunisti majú preferencie okolo štyroch percent a nikdy v histórii samostatného Slovenska sa nedostali do parlamentu, ich českí kolegovia dosiahli v nedávnych voľbách obrovský úspech a sú treťou najsilnejšou stranou. O podobnom výsledku môžu slovenskí komunisti zatiaľ len snívať. Prečo?
"Je to otázka, ktorá sa kladie často, ale na nesprávnom mieste. V Čechách sa komunistická strana po roku 1989 nerozbila a nevznikali tam žiadne odnože. U nás sa, aj vďaka SDĽ, komunistická strana totálne rozbila, vznikli desiatky malých robotníckych a ľavicových strán. Situácia dospela tak ďaleko, že dnes hrozí, že v budúcom parlamente nebude nielen SDĽ, ale nikto z ľavice"", predpovedá šéf komunistov.
Na predvolebnú kampaň plánuje KSS minúť tri milióny, keďže nemá vôbec žiadnych sponzorov, budú sa radoví členovia strany na kampaň skladať.
"Príspevok je od 100 do 500 korún. Máme asi 22 tisíc členov, takže peniaze na kampaň nazbierame. V septembri prídeme aj s predvolebnými bilboardmi. Nebudeme prezentovať osobnosti, ale problémy. Na našich bilboardoch bude v ľavej časti červený kríž a naše hlavné heslo "Prvá pomoc pre Slovensko KSS". Okrem toho na nej bude robotník a fotka zdevastovanej fabriky".
Komunisti sa rozhodli zmeniť aj svoje logo. Kosák a kladivo nahradila päťcípa červená hviezda, prechádzajúca do slovenskej trikolóry. Nové logo však vyzerá dosť "americky".
"Kosák a kladivo sú symboly strany, logo je netradičné, moderné. Neviem, či vyzerá americky, chceme ním osloviť mladých voličov", dodal Jozef Ševc.
Potom sa už pustil do debaty so svojimi sympatizantmi. Kritizovali sa všetci a všetko, hlavne privatizácia a predaj slovenských podnikov "západným kapitalistom". Perá a stranícke noviny sa pritom veselo rozdávali pod červeným dáždnikom s logom Coca-cola.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.