prenájme vysielacieho času, ktorú Kubiš uzavrel tesne pred odchodom z televízie, je podľa súdu platná. Obsah zmluvy je často považovaný za skrytú privatizáciu druhého okruhu STV.
Okresný súd v Bratislave vo veci rozhodol už v auguste minulého roku. Televízia sa podľa našich zistení proti rozsudku neodvolala, aj keď jej hrozí, že Štúdiu Beta Milana Sedláčka bude musieť zaplatiť 65 miliónov korún alebo poskytnúť denne päť hodín vysielacieho času na STV 2. Z televízie však zaznelo, že pre Sedláčka výhra nemá skutočný význam a STV na ňu nedoplatí.
Niekdajší šéf STV Igor Kubiš v čase, keď vedel, že z televízie odchádza, podpísal niekoľko pre televíziu nevýhodných zmlúv. Jednou z najzávažnejších bola koprodukčná zmluva so Štúdiom Beta jeho bývalého kolegu Milana Sedláčka. Bola to zmluva o spoločnej výrobe televízneho programu na okruhu STV 2 každý pracovný deň od 18.00 do 23.00 hod.
STV mala platiť Bete jednu korunu ročne a Beta mala dostať 40 percent príjmov z reklamy odvysielanej v spoločne vyrobenom programe. Televízni tvorcovia na čele s Lubošom Jariabkom, budúcim obchodným riaditeľom STV, vtedy označili zmluvu za škandalóznu a za skrytú privatizáciu STV 2. Podľa nich by z STV unikli desiatky miliónov korún.
Vysielanie malo začať v marci roku 1999. Televízia po Kubišovom odchode vyhlásila zmluvu za neplatnú, ale zmluva nebola právoplatne zrušená. Sedláček sa obrátil na súd, kde sa dožadoval splnenia zmluvných záväzkov. Súd mu dal v auguste 2001 za pravdu.
Záleží len na Milanovi Sedláčkovi, ako svoju výhru speňaží. Má dve možnosti: buď bude žiadať niekoľkomiliónové odškodné za nedodržanie zmluvy, ktoré je podľa Budaja 65 miliónov, alebo mu STV musí poskytnúť priestor na vysielanie podľa dohody.
Predseda Rady STV Jaroslav Franek hovorí, že riaditeľ televízie Milan Materák sa prikláňa k druhej možnosti.
MT: Ďalšia zmluva čaká
Na pojednávanie na súde čaká aj druhá žaloba Milana Sedláčka na STV. V nej napadol nedodržanie podobne lukratívnej a pre STV nevýhodnej zmluvy z Kubišových čias.
V roku 1997 podpísal Igor Kubiš so Štúdiom Beta koprodukčnú zmluvu na trojhodinové ranné vysielanie. STV na konci roku 1998 prestala reláciu vysielať. Za výrobu mala STV platiť denne 49-tisíc korún, pričom od zmluvy mohla odstúpiť iba v prípade, ak uhradí sankciu vo výške dohodnutého finančného príspevku do konca trvania zmluvy. Zmluva bola uzavretá na 12 rokov.
MT: Kubišove šafárenie v STV
Po šéfovaní Igora Kubiša ostalo v STV niekoľko nevýhodných koprodukčných zmlúv, údajne za 187 miliónov korún. Za dve najvážnejšie sú považované koprodukčné zmluvy so Štúdiom Beta a zmluva s reklamnou agentúrou IP na výhradný predaj reklamného času.
Kubiš dva týždne pred svojím odvolaním podpísal zmluvu, ktorou STV predala svoj 50-percentný podiel v spoločnosti IP Bratislava za nominálnu hodnotu 650-tisíc korún, hoci trhová cena obchodného podielu je rádovo vyššia.
Znamená to, že s reklamou v STV obchoduje firma, ktorá síce televízii odvádza istý podiel, ale STV ju vôbec nemôže kontrolovať.
Podľa názoru právnika zrušenie týchto zmlúv bolo právne možné. STV sa však o to nepokúsila.
MT: Stanovisko ústredného riaditeľa Milana Materáka
Súčasné vedenie Slovenskej televízie už pri svojom nástupe upozorňovalo, že po predchádzajúcom manažmente zostalo v STV množstvo nevýhodných zmlúv, ktoré bola zaviazaná plniť. STV požiadala v tomto smere o legislatívnu pomoc priamo na parlamentnej pôde, napríklad aj o to, aby nevýhodné zmluvy boli vyhlásené za neplatné. Nech boli dôvody akékoľvek, v tomto smere žiadaná pomoc nebola Slovenskej televízii poskytnutá a mnohé takéto zmluvy "žijú" ďalej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.