mohlo dôjsť k explózii, v dôsledku ktorej utrpí popáleniny prevažne tretieho stupňa na štyridsiatich piatich percentách povrchu tela...
S takýmto vážnym poranením hospitalizovali mladého muža na sklonku uplynulého víkendu v istej okresnej nemocnici v Prešovskom kraji, ale vzhľadom na rozsah termického úrazu ho hneď na druhý deň previezli na Kliniku popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnice VSŽ, a. s. v Košiciach-Šaci. Prioritou jej pracovníkov je pacienta dešokovať a na budúci týždeň by mohli prísť na rad prvé plastické operácie. Avšak v súvislosti s tým sa črtá vážny problém mladíkovi jeho vierovyznanie nedovoľuje prijať transfúziu krvi.
"Svoj nesúhlas s transfúziou deklaroval pacient písomne i ústne, odmietol dokonca aj autotransfúziu. Táto skutočnosť výrazne zhoršuje prognózu zdravotného stavu a pri použití neštandardnej liečby sa zvyšujú aj náklady na poskytnutú zdravotnú starostlivosť. Liečba sa tak predraží o viac ako pol milióna korún," povedal nám včera prednosta Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie MUDr. Ján Babík, CSc.
Štandardná liečba predstavuje odstránenie popálenej kože a následnú transplantáciu, čo je spojené s pomerne veľkou stratou krvi. Pacient musí podstúpiť minumálne tri-štyri plastické operácie, pri ktorých by sa spotrebovalo zhruba osem litrov krvi. V prípade komplikácií aj viac.
"Alternatívou je použitie krvotvorných prostriedkov, ktoré ale neriešia akútnu stratu krvi pri operácii a odstránenie popálených plôch pomocou lasera. Kým bežná liečba by vyšla u pacienta na zhruba päťsto-šesťstotisíc korún, v takomto prípade by to bol dvojnásobok. Navyše prognóza je podstatne horšia. Čakáme preto na stanovisko zdravotnej poisťovne, či uhradí zvýšené výdavky na liečbu, ako aj na vyjadrenia právnikov, ako postupovať. Veríme, že do konca budúceho týždňa sa situáciu podarí vyriešiť a budeme už vedieť, na čom sme," poznamenal prednosta.
Podľa Jána Bábika sa pracovníci popáleninového centra s podobnými prípadmi už v minulosti stretli, ale nikdy nešlo o termické zranenie takéhoto veľkého rozsahu. Rozhodovanie bolo preto jednoduchšie. Keď je ale v ohrození pacientov život, lekári sa ocitajú medzi dvoma mlynskými kameňmi.
Vďaka dvom protichodným zákonom, zväzujúcim ich ruky, sa dostávajú do nezávideniahodnej situácie. Na jednej strane má pacient právo odmietnuť liečbu a lekár musí jeho vôľu rešpektovať. Na strane druhej je lekár povinný poskytnúť chorému zdravotnú starostlivosť v prípade, že ide o akútne ohrozenie života. Ako sa táto situácia vyrieši, vás budeme informovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.