Európskej komisie na Slovensku Eric van der Linden (na obr.) na pracovnom obede s prešovskými novinármi. Podľa neho sú znalosti Slovákov o Európskej únii porovnateľné a prevyšujúce znalosti ľudí z členských štátov únie.
"Nespievame ruka v ruke pesničky a nejdeme do raja. Myslím si však, že členstvo v EÚ je pre Slovensko nevyhnutnosťou," podotkol veľvyslanec a dodal, že integráciou SR sa zvýši efektívnosť hospodárstva a "zo strednodobého hľadiska sa zvýši prosperita ľudí a možnosť sa zamestnať".
E. van der Linden je presvedčený, že Slovensko vstúpi do únie 1. 1. 2004. Týmto dňom by zároveň skončila jeho misia, i keď osobne by si želal zostať tu dlhšie. Predtým pôsobil v Slovinsku. Práve Slovensko a Slovinsko si ľudia v západnej Európe často pletú. Veľvyslanec pôsobiaci v oboch krajinách ich porovnávať nechce, lebo to podľa neho ani nejde. Skonštatoval, že Slovinsko je bohatšia krajina. Tamojší hrubý domáci produkt dosahuje objem 70 percent priemeru HDP v EÚ (v SR je to 50 percent). Slovinsko stále ťaží aj z toho, že za Titovho komunistického režimu neostalo v izolácii od západných štátov. Slovensko je, ako povedal, "šokujúco neznáma krajina". Pritom by mohla byť atraktívna a najmä lacná. Tento fakt by pritom bol, podľa Lindenových slov, v Holandsku (odkiaľ pochádza) polovicou úspechu.
Veľvyslanec Európskej komisie sa v Prešove stretol aj so zástupcami univerzity a podnikateľského sektora. Práve ten má v súčasnosti mnoho problémov, zvlášť na východe Slovenska, kde je vysoká nezamestnanosť. "Po vstupe do únie bude táto krajina predmetom využitia zhruba 600 až 700 miliónov eúr ročne. Samozrejme nie tak, že 1. januára sa vystaví šek na túto sumu. Kandidátske krajiny musia mať vybudované príslušné inštitúcie s kvalitnými ľuďmi. A takisto musia mať podľa európskych noriem vypracované podhubie životaschopných projektov. Ten najlepší scenár teda môže byť, že krajina je úplne pripravená a na základe toho úsilia, ktoré v súčasnosti vyvíjajú všetci zúčastnení, som optimista. Potom by určite aj do tohto regiónu malo prísť dosť peňazí," uviedol Eric van der Linden, ktorý verí, že "z volieb vzíde vláda, ktorá bude pokračovať v reformách".
Ako zdôraznil, Slovensko urobilo v legislatíve dobrú prácu. Pričom v porovnaní s ostatnými krajinami Visegrádskej štvorky začalo negociačný proces o dva roky neskôr. V súčasnosti je SR na prvom mieste z kandidátskych krajín v počte predbežne uzavretých kapitol. Je ich 26, stále však štyri zostávajú - regionálny rozvoj, poľnohospodárstvo, konkurenčná politika a rozpočet. Euroveľvyslanec však verí, že Slovensko v roku 2003 bude mať uzavreté všetky kapitoly. Ako zdôraznil, otvárať niektoré z dohodnutých kapitol by bolo z pohľadu kandidátskych krajín nemúdre.
Eric van den Linden v neformálnej debate prezradil aj to, ako trávi voľný čas. Obľubuje kolieskové korčule, bicykel ("u nás v Holandsku sa všetci rodia na bicykloch") a pivo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.