daždivých vĺn. Túžobne očakávané pavlovské leto totiž môžu práve teraz zamračiť nielen prokopské dažde, ale aj iné v pranostikách zakotvené hrozby. Ich naplnenie prinášalo pre roľníkov komplikácie v žatve a tým aj ohrozenie budúceho chlebíka. Už k sviatku Jana Husa (6. júla) sa vzťahujú poznatky z Česka: Na mistra Jana z Husi obilí těžknou klasy a tiež Po svatém Janu Husi šelma sedlák, který srpy nebrousí. Zber úrody je teda na už naozaj dohľad. Vidiečania vždy radšej chceli suchý začiatok júla - vravievali: Ak sú v júli suchá, aj tak bude múka.
V starých kalendároch bývalo 8. júla sv. Kiliána - gazdovia tradične vychádzali do polí, aby zistili, ako im vyrástla pšenička. Dávna pranostika totiž ubezpečuje: Do sv. Kiliána koľko pšenice vyrástlo, toľko jej už zostane. Starkí dodnes s obavami vravievajú, že keď na Kiliána prší, žitko bude chudobné.
Dnes už zväčša len skôr narodení evidujú aj ďalší významný júlový pranostický termín - 10. júl patril v kalendári siedmym spiacim bratom - mučeníkom. Roľníci i dnes vedia a túžobne si želajú, nech len na sedem bratov neprší, potom bude celkom iste suchá aj žatva. Ak sa však dážď v tento deň ustanovil, mali obilninári vždy po nálade - vravieva sa: Ak sedem bratov zaplače, sedem týždňov strecha neobschne, respektíve Deň sedem bratov keď je daždivý, býva dážď trvanlivý a česká pranostika umocňuje: Často povětrnost Sedmi bratří na budoucnosť sedm týdnů patří.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.